Utjecaj američko-meksičke granice na poslovanje u vrijeme neizvjesnosti
Američko-meksička granica je 4. ožujka postala nepokretna, što je utjecalo na poslovanje poput tvornice auto dijelova Thor Salayandia u Juarezu, Meksiko. Trampove politike tarifa ostavljaju industrije u neizvjesnosti, s novim tarifama od 25% na automobile i auto dijelove koje će se primjenjivati od 3. travnja izazivajući zabrinutost za tvrtke poput Salayandijeve. Unatoč izuzecima za robu prema USMCA-u do 2. travnja, meksička poslovna zajednica brine zbog stalne neizvjesnosti i promjena politika. Meksički ministar gospodarstva ima za cilj uklopiti 90% izvoza unutar smjernica T-MEC-a, ali Trampove nove tarife usmjerene na automobile ugrožavaju te napore.
Izazovi pred auto i avokado industrijom u Meksiku
Automobilska industrija, koja u Meksiku donosi godišnje prihode veće od 100 milijardi dolara, suočava se s izazovima jer se 40% auto dijelova u SAD-u proizvodi u meksičkim gradovima. Trenutne tarife različito utječu na tvrtke ovisno o tome izvoze li dijelove ili cijela vozila, postavljajući pitanja o usklađenosti i odlukama nastavka poslovanja u Meksiku. Avokado, još jedan značajan meksički izvoz, također bi mogao suočiti s poskupljenjima zbog problema usklađenosti s T-MEC-om.
I dok se Meksiko okreće prema reformiranju T-MEC sporazuma za dugoročnu stabilnost i planira protu-tarife ako Trump primijeni tarife na auto industriju, neizvjesnost prijeti raznim industrijama. Trampovo razmatranje sveobuhvatnih tarifa predstavlja rizik za recesiju u Meksiku i poskupljenja za potrošače u SAD-u. Unatoč izazovima, meksički dužnosnici su usmjereni na obranu lokalnih tvrtki i ostaju vjerni suštini trgovinskog sporazuma T-MEC – okružje bez tarifa. Razvoj gospodarske i političke situacije između SAD-a i Meksika ostavlja industrije u žurbi kako bi se prilagodile promjenjivim pravilima i osigurale svoju budućnost u složenom i nesigurnom okruženju.
Za više informacija pročitajte na aljazeera