Kontroverza oko TU Berlina
Kontroverza oko TU Berlina sada je dosegnula najviše razine vlasti, s federalnom ministricom obrazovanja Bettinom Stark-Watzinger ističući odgovornost sveučilišta u svjetlu sviđanja kontroverznih objava vezanih uz rat u Gazi. Naglasila je da ne bi trebalo biti mjesta za mržnju prema Izraelu i Židovima na sveučilištima te da vodstvo sveučilišta ima posebnu odgovornost i uzoritost.
Predsjednica TU Berlina, Geraldine Rauch, navodno je svidjela objave na X koje su rat u Gazi označile kao genocid ili Izrael kao ratne zločince.
Iako Rauchova sviđanja na upitnim objavama više nisu javno vidljiva, postoje snimke zaslona, a sama Rauch priznala je osnovne optužbe. Izjavila je da su joj se svidjeli tweetovi koji se usredotočuju na situaciju u Gazi i Rafahu, ali priznala je da su sadržavali antisemitski sadržaj ili porijeklo. Rauch se ispričala za to i izrazila svoje jasno distanciranje od antisemitskog sadržaja.
Na meti su se našli različiti tweetovi, s jednim koji optužuje Izrael za ratne zločine, drugim koji govori o genocidu u Gazi te posebno grafičkim koji prikazuju izraelskog premijera sa svastikama, uz poziv na primirje. “Tagesspiegel” izvještava o postojanju dodatnih upitnih tweetova koje je Rauch svidjela, ali njihova autentičnost nije potvrđena.
Rasprava o ulozi sveučilišta
Situacija na TU Berlinu potaknula je širu raspravu o ulozi sveučilišta u borbi protiv govora mržnje i antisemitizma, s ministricom Stark-Watzinger tvrdeći da sveučilišta nisu bezakonje mjesto. Incident je potaknuo zabrinutost o akademskoj slobodi, društvenoj odgovornosti i etičkome ponašanju, potičući pozive za transparentnost, odgovornost i budnost protiv diskriminacije u obrazovnim ustanovama.
Za više informacija pročitajte na spiegel