Uragan Beryl u Atlantiku 2024. godine
Uragan Beryl, prvi uragan sezone uragana u Atlantiku 2024. godine, udario je na tlo Meksika kao uragan 2. kategorije nakon što je prouzrokovao veliko uništavanje diljem Kariba, s najmanje 11 prijavljenih smrtnih slučajeva na Jamajci, Grenadi, Saint Vincentu i Grenadinima te na sjeveru Venezuele. U jednom trenutku, uragan je dosegnuo povijesnu kategoriju 5 dok je prelazio Atlantski ocean, postavljajući rekord za najraniji uragan takve jačine tijekom sezone. Ovaj fenomen je djelomično povezan s klimatskim promjenama uzrocima od strane čovjeka, kako su upozorili klimatski znanstvenici zbog duljeg i težeg trajanja uraganskih sezona zbog rastućih globalnih temperatura.
Udar uragana u Meksiku
U Meksiku, Berylovi vjetrovi su usporili na 160km/h dok je pogodio Jukatanski poluotok, što je potaknulo izdavanje crvenog upozorenja od strane civilne zaštite Meksika. Stanovnicima je savjetovano da ostanu unutra ili potraže sklonište u skloništima za oluju kako bi izbjegli maksimalnu opasnost od uragana. Unatoč ozbiljnosti oluje, nisu prijavljene trenutačne smrti u Meksiku. Međutim, vlasti su bile u stanju visoke pripravnosti jer se očekivalo da će Beryl proći kroz Meksički zaljev na putu prema američkoj saveznoj državi Teksas.
U državi Quintana Roo, gdje se nalazi poznata turistička destinacija Cancun, guvernerka Mara Lezama pozvala je stanovnike da poduzmu potrebne mjere opreza jer se očekivalo da će utjecaj oluje biti osjetan u cijeloj regiji. Meksički predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador ponovio je ovaj stav, naglašavajući važnost zaštite života iznad svega.
Oluja je prouzrokovala značajnu štetu diljem Kariba, s 60 posto Jamajke bez električne energije i prijavljenim smrtnim slučajevima u Grenadi, Saint Vincentu i Grenadinima, Venezueli i Jamajci. Iako je neuobičajeno da se takve snažne oluje formiraju rano u sezoni uragana u Atlantiku, tople temperature oceana, trenutno 1-3 stupnja Celzijusa (1,8-5,4 stupnja Fahrenheita) topliji nego obično, pružile su idealne uvjete za razvoj jakih uragana, prema američkoj Nacionalnoj upravi za ocean i atmosferu (NOAA).
Meksička vojska je rasporedila 8.000 vojnika u Tulumu i pripremila zalihe hrane i pročišćene vode za distribuciju stanovništvu koje je pogođeno. Oko 100 letova je otkazano na aerodromu u Cancunu, a utjecaj oluje se očekivao da će se nastaviti kako se kreće kroz regiju. Meteorolozi su upozorili da, iako bi Beryl mogao izgubiti intenzitet ili usporiti dok prolazi kroz Meksiko, tople vode u Meksičkom zaljevu mogle bi ponovno potaknuti njegovo jačanje. Nastavljena prijetnja od snažnih uragana ističe hitnu potrebu za rješavanjem klimatskih promjena i njihovih posljedica na ekstremne vremenske događaje.
Za više informacija pročitajte na aljazeera