Incidenti hakiranja tijekom predsjedničke kampanje u SAD-u
Tim Demokratske kandidatkinje za predsjednicu SAD-a Kamale Harris otkrio je da su ih ciljali strani hakeri. U srpnju su pravna i sigurnosna ekipa kampanje bili obaviješteni od strane FBI-ja da su bili meta stranih aktera. Poduzete su sigurnosne mjere u odgovoru na prijetnju, iako nije otkrivena specifična zemlja iza pokušaja napada.
Ranije je “Washington Post” izvijestio da se provode istrage o mogućim cyber napadima na tri savjetnika kampanje za Harris ili Joea Bidena. Nakon što je Biden napustio utrku, Harris je postala demokratska nominirana kandidatkinja. Savjetnici su primili sumnjive phishing e-mailove koji bi mogli omogućiti hakerima pristup njihovim podacima. Srećom, ti pokušaji su bili neuspješni i dogodili su se prije nego što je Biden napustio kampanju.
Američko Ministarstvo vanjskih poslova upozorilo je Iran o posljedicama uplitanja u izbore u ponedjeljak. Na republikanskoj strani, predsjednička kampanja Donalda Trumpa objavila je da su bili hakirani, tvrdeći da je Iran bio uključen u napad. Hakeri su dobili dosje o Vanceu, s internim dokumentima poslanim na platformu “Politico” koji detaljiziraju snage i slabosti potencijalnih potpredsjedničkih kandidata, uključujući i 271-strani dokument o J.D. Vanceu prikupljen iz javnih izvora u veljači. Slični dokumenti o senatoru Marcu Rubiu, također potencijalnom potpredsjedničkom kandidatu za Trumpa u to vrijeme, također su procurili u publikaciju.
FBI istražuje napade
FBI trenutno istražuje nedavne napade, kako je potvrdio “Washington Post”. Ovi incidenti ilustriraju stalnu prijetnju stranog uplitanja i cyber napada u američke izbore, ističući potrebu za pojačanim sigurnosnim mjerama i oprezom u političkim kampanjama.
Za više informacija pročitajte na spiegel