Praćenje radnog vremena u Njemačkoj
U Njemačkoj, unatoč pravnim obavezama, 17,8% kvalificiranih radnika još uvijek nema nikakav sustav za praćenje radnog vremena, a posebno su pogođeni radnici na nepuno radno vrijeme s udjelom od 21,8%. Nedostatak praćenja vremena posebno je prisutan u sektoru zdravstva, gdje 23,4% ispitanika izvještava o nepostojanju bilježenja radnog vremena. Mali poduzeća vjerojatnije nemaju sustave praćenja vremena, s udjelom od 28,1% tvrtki s manje od 50 zaposlenika koje nemaju nikakav sustav.
Rasprava o praćenju vremena pokrenuta je 2022. godine presudom Saveznog radnog suda kojom se tvrtkama nalaže bilježenje radnog vremena zaposlenika. Ministarstvo rada planira uvesti pravnu obvezu za elektroničko praćenje vremena, oslobađajući mala poduzeća i dopuštajući iznimke za kolektivne ugovore. Međutim, vlada kasni s donošenjem zakonodavstva, jer je Europski sud pravde naložio državama članicama da u roku od tri godine imaju “objektivan, pouzdan i dostupan” sustav praćenja vremena.
Istraživanje koje je proveo Bitkom u travnju 2023. pokazalo je da 59% njemačkih tvrtki koristi neki oblik praćenja vremena, od specijaliziranog softvera do ručnih metoda poput Excela ili listova vremena. 54,6% ispitanika u anketi Meinestadt.de izvještava o korištenju elektroničkog praćenja vremena putem sustava poput vremenskih satova ili softvera za praćenje, dok 27,6% bilježi svoje vrijeme ručno. Sveukupno, pitanje praćenja vremena u Njemačkoj ostaje nerezolvirano, s pravnim zahtjevima koji još uvijek nisu potpuno implementirani u svim sektorima.
Za više informacija pročitajte na spiegel