Huti zauzeli ured za ljudska prava UN-a u Jemenu
Huti nedavno su zauzeli ured za ljudska prava Ujedinjenih naroda u Sani, Jemen, što je izazvalo osudu UN-a. Incident se dogodio 3. kolovoza, uključujući konfiskaciju dokumenata, namještaja i vozila od strane ove skupine u bliskim odnosima s Iranom. Akcija je dio niza represija Huta prema UN-u, humanitarnim organizacijama i stranim veleposlanstvima, usred njihove kampanje protiv akcija Izraela u Gazi, uključujući ciljanje brodova u Crvenom moru. Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Turk zahtijevao je da Hutiji napuste prostorije i vrate sve oduzete imovine promptno.
Suspendiranje operacija UN-ovog ureda za ljudska prava
Nakon zauzimanja, UN-ov ured za ljudska prava suspendirao je operacije na područjima pod kontrolom Huta, uključujući Sanu i veći dio sjevernog Jemena, zbog prethodnih represija u lipnju. Međunarodno priznata jemenska vlada, podupirana koalicijom na čelu sa Saudijskom Arabijom, i dalje dopušta UN-u da djeluje na područjima kojima oni kontroliraju. Sukob između Huta i jemenske vlade, koji traje od 2014. godine, uzrokovao je više od 150.000 smrti i ozbiljnu humanitarnu krizu.
U lipnju su Huti zadržali više od 60 osoba koje su radile za UN i nevladine organizacije, tvrdeći da su dio “američko-izraelske špijunske mreže”. Skupina je objavila videozapise navodnih priznanja od jemenskih pojedinaca, uključujući radnika UN-ovog ureda za ljudska prava, tvrdeći da su regrutirani od strane američke ambasade. UN je demantirao ove tvrdnje, tvrdeći da su njihove aktivnosti isključivo usmjerene na služenje narodu Jemena prema njihovom mandatu.
Općenito, situacija u Jemenu ostaje teška, s neprestanim nasiljem i nestabilnošću koja uzrokuje ogroman ljudski patnju. Zauzimanje ureda UN-a za ljudska prava od strane Huta ukazuje na izazove s kojima se suočavaju međunarodne organizacije koje djeluju u zonama sukoba, dok upravljaju političkim dinamikom i sigurnosnim prijetnjama kako bi pružile humanitarnu pomoć.
Za više informacija pročitajte na aljazeera