Pregovori o pomorskoj sigurnosti u Crnom moru
U pokušaju osiguranja sigurnosti civilnog brodskog prometa u Crnom moru, Rusija i Ukrajina su se složile pod posredovanjem SAD-a, ali provedba sporazuma ostaje nejasna. Rusija je postavila mnogo uvjeta za svoje obećanje u nastojanju da dobije oslonac u ukidanju zapadnih sankcija. Ukrajina je pristala, ali je uputila vojno upozorenje da ruskim ratnim brodovima ne smije biti prisutnih u zapadnoj polovici Crnog mora ili će se suočiti s napadom. Također postoji neslaganje između stranaka o zaustavljanju međusobnih napada na energetske objekte.
Razgovori u Rijadu
SAD je održao razgovore u Rijadu s delegacijama iz Moskve i Kijeva, fokusirajući se na dogovore o pomorskoj sigurnosti između Rusije i Ukrajine. SAD je ponudio podršku Rusiji za izvoz žitarica i gnojiva morem kako bi potencijalno ublažio sankcije Moskvi. Voćnost situacije na moru je u korist Ukrajine, s ukrajinskim dronovima koji oštećuju ruske brodove Crnomorske flote, što je rezultiralo otkazivanjem inicijative Crnog mora od strane Rusije 2023. godine.
Rusija zahtijeva ukidanje opsežnih sankcija, uključujući pristup međunarodnom financijskom komunikacijskom sustavu Swift za svoje banke, kraj embarga na uvoz poljoprivredne tehnologije te ukidanje sankcija za ruske zastave i luke. Moskva želi osigurati svoj izvoz žitarica i gnojiva bez rizika od napada. SAD i Ukrajina kritični su prema preduvjetima Moskve za pomorski sporazum, smatrajući ga oslabljivanjem sankcija.
Razgovori su također dotakli 30-dnevno primirje u napadima na energetske objekte, ali postoje sumnje u njegovu realizaciju. Rusija je dostavila popis energetskih postrojenja koja ne smiju biti meta, kojeg je navodno odobrila SAD. Međutim, ruska vojska nastavlja ciljati civilne objekte u Ukrajini. Ukrajinski predsjednik Selenskyj vidi razgovore kao korak u pravom smjeru, ali je oprezan prema ponašanju Rusije nakon sporazuma.
Zaključno, razgovori između Rusije, Ukrajine i SAD-a u Rijadu imali su za cilj rješavanje pitanja pomorske sigurnosti i primirja. Ruski zahtjevi za ukidanjem sankcija, uz kompleksnu vojnu i geopolitičku dinamiku u regiji Crnog mora, naglašavaju izazove u postizanju trajnog mira i stabilnosti. Ukrajina ostaje budna i poziva na nastavak podrške u osiguravanju povratka zatvorenika i otetih civila iz Rusije. Situacija ostaje krhka, a buduće akcije svih stranaka će odrediti uspjeh sporazuma i cjelokupnu regionalnu sigurnosnu situaciju.
Za više informacija pročitajte na spiegel