Parlament Ugande donosi kontroverzni zakon
Parlament Ugande nedavno je usvojio kontroverzni zakon koji omogućava civilima da budu suđeni pred vojnim tribunalima, praksa koja je izazvala zabrinutost opozicijskih figura i grupa za ljudska prava.
Vrhovni sud Ugande je prethodno odbacio vojna suđenja civilima, navodeći pravnu nesposobnost i nepravedne standarde suđenja.
Unatoč tome, zakonodavci su nastavili s donošenjem zakonodavstva tvrdeći da su vojna suđenja potrebna za nacionalnu sigurnost, posebno za suočavanje s naoružanom opozicijom i očuvanje stabilnosti države.
Kritike i podrška zakonu
General Muhoozi Kainerugaba, šef vojske i sin predsjednika Yowerija Musevenija, pohvalio je potez kao hrabar i bitan za sigurnost zemlje.
Međutim, kritičari smatraju ovaj zakon kao sredstvo za gušenje nezadovoljstva te vjeruju da nema pravne osnove za suđenje civila pred vojnim sudovima. Opozicija je zakon nazvala neustavnim i dijelom šireg uzorka vlada represije.
Ovo korištenje vojnih sudova za procesuiranje kritičara vlade i oporbenih političara nije novo u Ugandi, kao što je vidljivo u slučajevima Bobija Winea i Kizze Besigyea.
Human Rights Watch kritizirao je vojne sudove Ugande zbog nedostatka sudbene neovisnosti i pravednosti, s incidentima zlouporabe za gušenje nezadovoljstva.
Zakonodavstvo koje omogućava suđenje civila pred vojnim sudovima izazvalo je novi val zabrinutosti oko kršenja ljudskih prava i urušavanja demokratskih načela u Ugandi.
Za više informacija pročitajte na aljazeera