Tekst istražuje kontroverzni incident u Bijeloj kući
gdje je predsjednik Donald Trump lažno optužio Južnu Afriku za genocid nad bijelim ljudima. Predstavio je fotografiju iz Reutersovog videa iz Demokratske Republike Kongo kao dokaz, tvrdeći da prikazuje sahranu bijelih farmera. Pravi kontekst slike bio je taj da su pomoćnici nosili tijela nakon sukoba s pobunjenicima u Gomi.
Video novinar iza snimke izrazio je šok zbog zloupotrebe njegovog rada od strane Trumpa kako bi lažno prikazao situaciju u Južnoj Africi. Unatoč pokušaju Trumpa da uvjeri južnoafričkog predsjednika Cyrila Ramaphosu u nasilje nad bijelcima u svojoj zemlji, Ramaphosa je mirno odbio optužbe, naglašavajući potrebu za dijalogom.
Analiza kompleksnih pitanja rase, privilegija i povijesnog konteksta u Južnoj Africi
Iako zemlja ima visoku stopu ubojstava, većina žrtava su crnci. Bijela manjina, potomci nizozemskih doseljenika, i dalje značajno posjeduje zemlju unatoč tome što čini oko sedam posto populacije. Narativ obrnutog rasizma prema bijelim ljudima, popularan među Trumpovim pristašama, iskrivljuje stvarnost sistematske diskriminacije.
Ovaj incident se uspoređuje s Trumpovim kontroverznim sastankom s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, gdje su optužbe za nepoštovanje i nezahvalnost dovele do toga da je Zelenski izbačen iz Bijele kuće. Tekst zaključuje slikom Bijele kuće u kaosu, obilježenom dezinformacijama, političkim poziranjem i napetim međunarodnim odnosima.
Za više informacija pročitajte na spiegel