Osude i kazne
57 državljana Bangladeša osuđeno je od strane suda u Ujedinjenim Arapskim Emiratima zbog organiziranja prosvjeda protiv vlastite vlade. Troje pojedinaca je dobilo doživotne zatvorske kazne, 53 je osuđeno na 10 godina, a jedan je dobio kaznu od 11 godina zbog organiziranja prosvjeda koji su ocijenjeni kao “skupljanje i poticanje na nerede”. Ovo dolazi nakon što su prosvjedi u Bangladešu izbili zbog sudske odluke o ponovnom uspostavljanju kvotnog sustava za poslove u državnoj službi, što je dovelo do zahtjeva za njegovim ukidanjem zbog stagnacije zapošljavanja i visokih stopa nezaposlenosti mladih.
Reakcija vlade
Prosvjedi u Bangladešu doveli su do akcija vlade, napada na demonstrante i nacionalnih nemira, postavljajući značajan izazov za premijerku Sheikh Hasinu. Vlada je nametnula policijski sat i poslala vojsku da suzbije nasilje, dok je Vrhovni sud smanjio sporni kvotni sustav. Unatoč tome, prosvjednici traže odgovornost za nasilje koje je rezultiralo smrću 163 ljudi, uz više od 500 uhićenja od strane policije.
Kritičari su optužili premijerku Hasinu za autoritarizam, kršenje ljudskih prava i suzbijanje slobode govora i neslaganja u prošlosti, optužbe koje njezina vlada odbacuje. Međutim, represija nad prosvjednicima i kasnija uhićenja izazvala su zabrinutost za zaštitu građanskih sloboda i slobode izražavanja u Bangladešu.
UAE, dom značajne bangladeške ekspatriotske populacije, ima stroge zakone koji zabranjuju neovlaštene prosvjede i uvredu stranih država. Masovna osuda bangladeških državljana ističe izazove s kojima se suočavaju radnici migranti u Zaljevskoj zemlji, kao i kompleksne političke dinamike između ekspatriotskih zajednica i njihovih matičnih zemalja. Slučaj također naglašava potrebu za ravnotežom između održavanja zakona i reda te zaštite prava pojedinaca da mirno izraze svoje pritužbe.
Za više informacija pročitajte na aljazeera