NATO izbacuje ruske špijune
U posljednjih godina NATO je izbacio sumnjane ruske špijune iz svog sjedišta u Bruxellesu zbog obavljanja aktivnosti koje su smatrane radom obavještajnih službi umjesto diplomatskih zadataka. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg istaknuo je problem i spomenuo da su slične akcije poduzete od strane saveznika NATO-a. Iako konkretni detalji poput vremenskog okvira ili broja izgonjenih nisu objavljeni, napomenuto je da su se ovi incidenti dogodili tijekom proteklih godina.
Reakcije političara
Politikarka FDP-a Marie-Agnes Strack-Zimmermann istaknula je da prisutnost ruskih agenata u sjedištu NATO-a nije iznenađenje jer je špijunaža uobičajena, s Njemačkom i Europom koje su prenaiivne o sigurnosnim rizicima. Ona je pozvala na bolje mjere za borbu protiv špijunaže, koju je nazvala dijelom hibridnog ratovanja koje koriste zemlje poput Rusije.
Roderich Kiesewetter iznio je slična stajališta, opisujući ruski obavještajni sustav kao agresivan i sposoban za kompleksne operacije, uključujući postavljanje agenata na strateškim lokacijama radi prikupljanja osjetljivih informacija. Pohvalio je NATO za njegov odgovor na situaciju, ističući važnost zaštite sigurnosno vezanih podataka. Kiesewetter je otkrio da je oko 400 agenata izbačeno iz Europe 2022. godine, mnogi od kojih su nastavili svoje špijunske aktivnosti prerušeni kao diplomat ili turist kako bi poremetili koheziju EU i NATO-a te podržali Ukrajinu. Pozvao je na snažniju akciju njemačke vlade i europskih institucija protiv špijunskih aktivnosti i ruskih agenata.
Za više informacija pročitajte na spiegel