Taiwanska tvrtka TSMC proširuje svoje poslovanje u SAD-u
Taiwanska tvrtka za proizvodnju poluvodiča (TSMC) sklopila je značajan sporazum za izgradnju treće tvornice u Arizoni, povećavajući svoje ukupne investicije u SAD na 65 milijardi dolara. Ova potez je dio većeg napora za poticanje proizvodnje poluvodiča u SAD-u, budući da je zemlja teško oslonjena na Aziju, posebno Tajvan, za čipove. Američka vlada obećala je 6,6 milijardi dolara subvencija i moguće kredite u iznosu od 5 milijardi dolara kako bi podržala ovu ekspanziju. Odjel za trgovinu predviđa da će ove investicije povećati udio Amerike u proizvodnji najnaprednijih čipova na oko 20% do 2030, što je porast s nule.
Razvoj industrije i izazovi
Laurie Locascio, podsekretarica za trgovinu za standarde i tehnologiju, smatra ovaj razvoj “inflexijskom točkom” koja će povratiti vođstvo SAD-a u industriji ključnoj za globalnu digitalnu ekonomiju. TSMC, najveći proizvođač poluvodiča na svijetu s klijentima poput Applea, trebao bi otvoriti svoju prvu tvornicu u SAD-u sljedeće godine, dok se očekuje da će druga tvornica početi proizvodnju do 2028. Treći nedavno najavljeni objekt trebao bi započeti s radom do kraja desetljeća i očekuje se da će stvoriti brojna visokotehnološka i neizravna radna mjesta.
- Izazovi poput kašnjenja u proizvodnji zbog nedostatka kvalificirane radne snage
- Neizvjesnost oko poticaja američke vlade
Unatoč pozitivnim vijestima, bilo je izazova poput kašnjenja u proizvodnji zbog nedostatka kvalificirane radne snage i neizvjesnosti oko poticaja američke vlade. Istovremeno, američka tajnica za financije Janet Yellen nedavno je posjetila Kinu u pokušaju poboljšanja odnosa između SAD-a i Kine, s fokusom na pitanja poput poluvodiča i zelenih tehnologija.
- Zabrinutosti u vezi s ekonomskim politikama Pekinga
Iako je Yellen primijetila neka poboljšanja u odnosu, postoje zabrinutosti u vezi s ekonomskim politikama Pekinga, posebno kada je riječ o podršci tvrtkama u sektorima poput električnih automobila i solarnih ploča.
Stephen Olson, bivši američki trgovinski pregovarač, istaknuo je da dok se čine napori za poboljšanje odnosa između dviju zemalja, temeljne percepcije ostaju nepromijenjene. Obje nacije i dalje gaje sumnje u namjere i ekonomske prakse drugih, stvarajući kompleksnu dinamiku koja će vjerojatno trajati nakon diplomatskih razgovora. Stoga, dugoročne posljedice ovih događanja ostaju neizvjesne, s napetošću u ključnim sektorima poput tehnologije i trgovine koji traju unatoč naporima za upravljanje odnosima na diplomatskoj razini.
Za više informacija pročitajte na BBC