Predsjednik Donald Trump i trgovinske tarife
Predsjednik Donald Trump potpisao je plan povećanja uvoznih carina na sve trgovinske partnere kako bi unio osjećaj “pravednosti” u trgovinu. Opisao je tarife kao reciprocitetne, što znači da će SAD uskladiti uvozne poreze nametnute od strane drugih zemalja. Trump smatra trgovinu pitanjem pobjednika i gubitnika te da su SAD bile nepravedno tretirane od strane svojih saveznika. Ova snažna oslanjanja na tarife ide protiv bipartisanog konsenzusa o sporazumima o slobodnoj trgovini. Tarife se ne očekuju da počnu odmah, jer zahtijevaju postavljanje različitih poreza prema različitim zemljama. Trump je također prijetio zemljama BRICS sa 100% tarifom ukoliko nastave s planovima za zajedničku valutu.
Reakcije na Trumpove tarife
Trump često koristi tarife kako bi prisilio druge zemlje da se usklade s njegovim prioritetima, uključujući predložene tarife na Meksiko i Kanadu radi pooštravanja sigurnosti granice, što je izazvalo zabrinutost za ekonomske posljedice. Obje zemlje postigle su dogovore za odgodu tarifa, ali kritičari poput kanadskog premijera Justina Trudeaua smatraju ih kršenjem postojećih trgovinskih sporazuma. Trumpova kritika sporazuma o slobodnoj trgovini usklađena je s političarima poput Bernieja Sandersa, koji vjeruju da štete američkim radnicima i okolišu.
Ekonomisti upozoravaju da naglo nametanje tarifa može dovesti do ekonomske krize i povećanja cijena za potrošače. Trump, koji se kampanjom zalagao za snižavanje životnih troškova, priznaje da bi potrošači mogli osjetiti neku “bol” kao rezultat tarifa. Sveukupno, Trumpov pristup tarifama odražava njegovu usmjerenost na zaštitu američkih industrija i radnika, čak i ako to uzrokuje poremećaje u globalnim trgovinskim odnosima i tržištima.
Za više informacija pročitajte na aljazeera