Reakcija na curenje informacija sa aplikacije Signal
Predsjednik Donald Trump odbacio je nedavno curenje informacija sa aplikacije Signal kao “lov na vještice” i sugerirao, bez dokaza, da bi enkriptirana aplikacija za dopisivanje “mogla biti neispravna”. Curenje je uključilo tajni razgovor o nadolazećem napadu na Hute u Jemenu, u kojem je sudjelovao novinar časopisa The Atlantic. Ovaj incident potaknuo je pozive za istragu od strane demokrata u Zastupničkom domu i nekih republikanskih senatora poput senatora Rogera Wickera. Zahtijevaju istragu inspektora opće uprave o korištenju aplikacije Signal i traže tajnu brifingu s dužnosnikom administracije koji raspolaže činjenicama.
Kontroverza i usporedba s aferom Hillary Clinton
Kontroverza oko curenja informacija iz razgovora uspoređuje se s aferom oko privatnog e-mail servera Hillary Clinton tijekom predsjedničkih izbora 2016., s republikancima koji je optužuju za potkopavanje nacionalne sigurnosti. Bijela kuća izjavila je da informacije podijeljene putem Signala nisu bile povjerljive, no demokrati tvrde da su sadržavale osjetljive vojne planove SAD-a protiv Huta te smatraju tu tvrdnju neuvjerljivom. Senator Mark Warner kritizirao je stajalište Trumpove administracije kao “budalaština”.
Predsjednik Trump stao je u obranu svojeg nacionalnog sigurnosnog tima i izazvao vjerodostojnost novinara uključenog u curenje informacija. Izrazio je sklonost za raspravu o takvim operacijama osobno i u sigurnijim okruženjima, iako nije jasno hoće li doći do promjena zbog ove kontroverze. Posljedice curenja informacija iz razgovora ne pokazuju znakove smirivanja, dok kritike i pozivi za istrage nastavljaju se gomilati.
Za više informacija pročitajte na aljazeera