Predsjednica Christine Carla Kangaloo proglasila je izvanredno stanje
Predsjednica Christine Carla Kangaloo iz Trinidada i Tobaga proglasila je stanje izvanrednog zbog eskalirajućeg nasilja bandi u zemlji. Odluka je donesena nakon rastućeg pritiska na premijera Keitha Rowleya da se suoči s pogoršanim brojkama kriminala. S populacijom od 1,5 milijuna ljudi, Trinidad i Tobago imaju jednu od najviših stopa ubojstava u Latinskoj Americi i Karibima, s više od 620 ubojstava zabilježenih do sada ove godine. Organizirani kriminal, posebno povezan s međunarodnom trgovinom drogom, odgovoran je za značajan dio ovih ubojstava. Zemlja se nalazi blizu Venezuele, ima prohodne granice te direktne transportne rute prema Europi i Sjevernoj Americi što je čini privlačnom lokacijom za tranzit droge, prema Američkom državnom odjelu.
Nasilni incident i posljedice proglašenja izvanrednog stanja
Najnoviji nasilni incident koji je potaknuo proglašenje izvanrednog stanja bio je pucnjava petorice muškaraca u Laventilleu, siromašnom području. Policija vjeruje da su ubojstva odmazda za ubojstvo istaknutog člana bande dan ranije. Pod izvanrednim stanjem, policiji su dodijeljene dodatne ovlasti za uhićenje osoba za koje se sumnja da su uključene u kriminalne aktivnosti i nezakonitu upotrebu vatrenog oružja. Također mogu obavljati pretrage javnih i privatnih objekata koje smatraju potrebnima. Ipak, trenutno nema planova za uvođenje policijskog sata.
Proglašenje izvanrednog stanja zabrinjava zbog utjecaja na čuveni karneval Trinidada, važnu turističku atrakciju koja donosi tisuće posjetitelja iz inozemstva. Povećane sigurnosne mjere zbog izvanrednog stanja mogu potencijalno utjecati na proslavu, koja kulminira masovnom paradom na dan Pepelnice početkom ožujka.
Proglašenje izvanrednog stanja dolazi dok se Trinidad i Tobago pripremaju za opće izbore koji moraju biti održani do kolovoza 2025. Godine. Stranka Narodnog pokreta premijera Rowleya, na vlasti od rujna 2015., suočava se s jakim izazovom od opozicije Združene narodne kongresne stranke, koju vodi bivša premijerka Kamla Persad-Bissessar. Situacija je složena, dok vlada pokušava riješiti rastuće nasilje bandi dok se navigira političkim krajobrazom pred nadolazeće izbore.
Za više informacija pročitajte na BBC