Mirovni korpus na Salomonskim otocima
Mirovni korpus proveo je procjenu na Salomonskim otocima i pronašao “preveliku podršku i entuzijazam” za njihov povratak nakon dvadesetogodišnje odsutnosti. Premijer i glavni odvjetnik izrazili su svoju potrebu za pomoći agencije, ističući trajni utjecaj koji je Mirovni korpus imao na zemlju. Tim za procjenu zaključio je da Salomonski otoci pružaju “poticajno okruženje” za volontere da rade sigurno i s razumijevanjem, potičući agenciju da najavi ponovno uspostavljanje svog programa u zemlji do 2021.
Odgađanje povratka
Unatoč tome, povratak agencije odgađa se bez objašnjenja, dok su druge razvojne agencije ponovno pokrenule operacije na Salomonskim otocima. Spekulacije sugeriraju da bi vlada mogla odugovlačiti povratak Mirovnog korpusa kako bi se uskladila s Kinom, koja je povećala svoj utjecaj u regiji. Kongres SAD-a dodijelio je minimalna sredstva Mirovnom korpusu na Salomonskim otocima, što dovodi u pitanje njihov skori povratak.
Strateško je položaj Salomonskih otoka u Pacifiku učinio ga glavnim središtem natjecanja između SAD-a i Kine. Trenutna politička situacija u Honiari ostaje neizvjesna dok se vlada suočava s izazovima nakon neodlučnih općih izbora. Rezultat izbora odredit će budućnost odnosa zemlje s Pekingom i Tajpeiom.
Bivša američka veleposlanica Catherine Ebert-Gray ostaje nada da će Mirovni korpus moći nastaviti s radom u zemlji, podržavajući ekološke, zdravstvene i obrazovne inicijative nacije. Povratak agencije smatra se ključnim korakom prema razvoju i blagostanju Salomonskih otoka.
Za više informacija pročitajte na aljazeera