Uhićenje aktivista u Tanzaniji
Ugandska aktivistica za ljudska prava po imenu Agather Atuhaire uhićena je u Tanzaniji nakon što je otputovala u zemlju kako bi podržala oporbenu političarku suočenu s optužbama za izdaju. Atuhaire je navodno mučena, a zatim izbačena na granici od tanzanijskih vlasti, prema ugandskoj grupi Agora Discourse. Ovaj incident dio je obračuna s demokracijom diljem Istočne Afrike, što je potvrđeno uhićenjem i zlostavljanjem drugog aktivista, kenijskog borca protiv korupcije Bonifacea Mwangia, koji je također uhićen i držan u komunikacijskoj izolaciji.
I Atuhaire i Mwangi otputovali su u Tanzaniju kako bi podržali oporbenog lidera Tundu Lissua, koji je trebao svjedočiti na sudu. Unatoč tome što su tanzanijska policija prvotno izjavila da će aktiviste deportirati zrakoplovom, Mwangi je pronađen na cesti blizu kenijske granice, dok je Atuhaire napuštena na granici. Pojavile su se izvještaji o mučenju i zlostavljanju, što izaziva zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava u Tanzaniji pod predsjednicom Samiom Suluhu Hassanom, koja je optužena za sve veći autoritarizam.
Kritike vladi Hassana
Vlada Hassana kritizirana je zbog obračuna s aktivistima i percipiranoga urušavanja demokratskih načela. Stranim aktivistima, uključujući one iz Kenije i Ugande, zabranjen je ulazak u Tanzaniju kako bi prisustvovali suđenju Lissuu. Aktivisti koji su bili zlostavljani i mučeni progovorili su protiv akcija tanzanijske vlade, a Mwangi je opisao njihov tretman gorim od tretmana pasa.
Međunarodna komisija za pravosuđe u Keniji osudila je Tanzaniju zbog počinjenja ozbiljnih zločina i kršenja ljudskih prava protiv svojih građana i drugih Istočnoafrikanaca. Situacija u Tanzaniji ukazuje na izazove s kojima se suočava demokracija i ljudska prava u regiji, dok autoritarizam izgleda uznapreduje. Rhetoika predsjednice Hasana o poštivanju ljudskih prava kontrira s izvještenim akcijama njene vlade, što dovodi do daljnje dijaloge o ljudskim pravima u Tanzaniji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera