Protesti studenata u Bangladešu
Protesti studenata u Bangladešu, koji traju već gotovo tri tjedna, odgovor su na ponovno uvođenje pravila koje rezervira gotovo trećinu vladinih poslova za potomke onih koji su bili uključeni u pokret za oslobođenje zemlje 1971. godine. Demonstracije su predvodili uglavnom studentska populacija s raznolikim socio-ekonomskim pozadinama, ističući očaj za stabilnim poslovnim prilikama, čak i među onima koji nisu smatrani siromašnima.
S obzirom na značajan dio populacije Bangladeša koji se nalazi u radnoj dobi, pitanje manjka poslova za sveučilišne diplomante posebno je akutno.
Ekonomski izazovi Bangladeša
Unatoč impresivnom ekonomskom rastu Bangladeša tijekom protekla dva desetljeća, s padom stope siromaštva i povećanjem BDP-a po glavi stanovnika, ostaje ustrajna razina nejednakosti i siromaštva. Ekonomski dobitci nisu ravnomjerno raspoređeni, što dovodi do nezadovoljstva među obrazovanom mladeži koja se osjeća marginaliziranom na tržištu rada. Teško oslanjanje zemlje na izvoz gotove odjeće (RMG) i doznake iz inozemstva ograničilo je njezinu sposobnost diversifikacije ekonomije i stvaranja novih poslovnih prilika.
- Stručnjaci predlažu poboljšanje obrazovnih i trening programa kako bi se zadovoljile potrebe evoluirajuće radne snage.
- Postoji potencijal za Bangladeš da privuče strane izravne investicije (FDI) i proširi svoje izvozne sektore izvan RMG-a.
- Globalne tvrtke traže diversifikaciju svojih lanaca opskrbe izvan Kine.
Međutim, to zahtijeva značajne reforme i ulaganja u obrazovanje kako bi se mlade opremile s potrebnim vještinama za novo nastajuće industrije.
Sveukupno, protesti u Bangladešu ističu složene probleme nejednakosti, isključenosti mladeži i hitnu potrebu za ekonomskom diversifikacijom i stvaranjem poslova. Neadekvatno rješavanje ovih izazova moglo bi rezultirati propuštenim prilikama za iskorištavanje demografskog dividende zemlje i održavanje njezinog ekonomskog rasta u dugoročnoj perspektivi.
Za više informacija pročitajte na aljazeera