Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) zadržava visoku razinu opasnosti zbog mpox-a
Odluku je donio odbor neovisnih stručnjaka nakon što su primijetili povećanje broja slučajeva i geografsku raspodjelu, kao i operativne izazove na terenu. Trenutačni izbijanj mpox-a koncentriran je uglavnom u Demokratskoj Republici Kongo (DRC) i susjednim zemljama. Unatoč tome što je prva serija cjepiva pružena i čini se da je imala pozitivan učinak na suzbijanje bolesti, još uvijek se čeka konkretna evidencija njegove učinkovitosti.
Zdravstveni čuvar Afričke unije zabrinut zbog izbijanja mpox-a
Izrazio je zabrinutost zbog toga što izbijanje mpox-a još uvijek nije pod kontrolom i zatražio je više resursa kako bi se spriječila potencijalna pandemija koja bi mogla biti ozbiljnija od COVID-19. Iako je mpox obično blag, u rijetkim slučajevima može biti smrtonosan. Prošle godine virus je uzrokovao stotine smrti u DRC-u i drugim afričkim zemljama, što je dovelo do kontinentalne hitne situacije. Bolest se može prenositi putem bliskog kontakta s zaraženom osobom, seksualne aktivnosti ili udisanja infektivnih čestica. Nakon što se zarazi, virus se replicira i širi do limfnih čvorova, uzrokujući oticanje i na kraju dovodeći do osipa ili lezija.
Općenito, WHO-ova odluka o zadržavanju najviše razine opasnosti za mpox ističe ozbiljnost trenutačnog izbijanja i potrebu za koordiniranom i održivom reakcijom zemalja i partnera kako bi se učinkovito borili protiv bolesti i spriječili njezino daljnje širenje. Potencijal za ozbiljniju pandemiju i nepredvidiva priroda virusa ističu važnost kontinuiranog opreza i alokacije resursa kako bi se riješila trenutačna kriza.
Za više informacija pročitajte na aljazeera