Odmazda Louise Haigh kao ministra prometa Ujedinjenog Kraljevstva
Odmazda Louise Haigh kao ministra prometa Ujedinjenog Kraljevstva ponovno je stavila pod povećalo vladu premijera Keira Starmera, nakon što je isplivala osuda za prijevaru stara deset godina. Haigh je bila važna figura u Laburističkom zakonu o nacionalizaciji željeznica i uspon zvijezde unutar stranke, napredujući kroz redove pod vodstvom i Jeremyja Corbyna i Starmera. Unatoč ostavci, Haighini prijatelji tvrde da je osuda za prijevaru nastala iz nesporazuma oko ukradenog telefona, koji nije prijavila vlastima nakon što ga je kasnije pronašla.
Otkriće optužbe za prijevaru otvorilo je pitanja o Haighinoj usklađenosti s etičkim standardima vlade, posebno jer nije otkrila osudu timu za pristojnost i etiku vlade prilikom ulaska u kabinet. Haigh tvrdi da je napravila iskrenu pogrešku i priznala krivnju pod savjetom svog odvjetnika. Njezina ostavka imala je za cilj izbjeći postati smetnja vladi, a Starmer je brzo imenovao Heidi Alexander za njezinu zamjenu.
Ovaj incident dodatno otežava izazove s kojima se suočava vlada Starmera, koja se bori s padom javnog odobravanja zbog kontroverznih politika poput smanjenja plaćanja goriva za starije i uvođenja velikih poreznih povećanja. Sam Starmer doživio je kritike zbog imenovanja stranačkih lojalista na civilne službe, izazivajući zabrinutost za nepristranost. Institut za vladu kritizirao je Laburiste zbog zaobilaženja postupaka temeljenih na zaslugama za politička imenovanja, narušavajući princip nepristranosti u civilnoj službi.
Reakcije na Haighinu ostavku
Reakcije na Haighinu ostavku su podijeljene, s Starmerom zahvaljući joj na doprinosu dok su neki promatrači primijetili određenu distancu u njegovom odgovoru. Konzervativna stranka pozdravila je Haighinu ostavku kao ispravnu odluku, ali je kritizirala Starmera što ju je imenovao unatoč svijesti o njezinoj prošloj osudi. Neki komentatori su nazvali Haighin tretman nepravednim, ističući nepodudarnosti u tome kako su rukovani skandali drugih ministara. Situacija je potaknula širu raspravu o odgovornosti, rehabilitaciji i standardima za javne dužnosnike, pri čemu neki tvrde da je ostavka Haigh postavila prenisko mjerilo za službu u kabinetu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera