Povijesna pozadina
Tisuće prosvjednika u Gruziji formirale su ljudski lanac u Tbilisiju prije političkog sukoba jer se novi predsjednik, Mikheil Kavelashvili, treba prisegnuti. Trenutna predsjednica, Salome Zourabichvili, odbija odstupiti, nazivajući Kavelashvilijev izbor nelegitimnim. Georgian Dream je na vlasti već 12 godina, pobjeđujući na parlamentarnim izborima usprkos optužbama za prijevaru i naknadnim prosvjedima oporbenih grupa koje su odbile Kavelashvilija i bojkotirale parlament.
Kritike Georgian Dreama
Georgian Dream je kritiziran zbog donošenja autoritarnih zakona koji ciljaju medije, nevladine organizacije koje primaju strana sredstva te LGBT zajednicu, kao i zbog odbijanja da se pridruži zapadnim sankcijama protiv Rusije nakon invazije na Ukrajinu. Unatoč većini Gruzijaca koji podržavaju približavanje EU-u, vladajuća stranka je najavila da neće tražiti pregovore s EU-om do 2028., što je izazvalo daljnje prosvjede i sukobe s interventnom policijom.
SAD su nametnule sankcije bivšem premijeru Gruzije i osnivaču Georgian Dreama, Bidzina Ivanishviliju.
Politika u Gruziji
Gruzija djeluje kao parlamentarna demokracija gdje predsjednik služi kao šef države, a premijer kao šef parlamenta. Zourabichvili, podržana od strane Georgian Dreama 2018., osudila je njihov nedavni izborni uspjeh, nazivajući ga “ruskom specijalnom operacijom” te podržavajući anti-vladine prosvjede. Ona je obećala da neće odstupiti, što je potaknulo vladu da je upozori kako bi njezino odbijanje napustiti dužnost bilo kazneno djelo.
Zaključak
Sukob u Gruziji ističe duboke političke podjele, optužbe za prijevaru, autoritarne tendencije unutar vladajuće stranke i sukob između pro-EU sentimenta među populacijom i vladinih postupaka. Prosvjed ljudskog lanca i Zourabichvilijino odbijanje odstupanja znak su napetog političkog okruženja i neizvjesnosti o budućem smjeru zemlje.
Za više informacija pročitajte na BBC