Utjecaj Trumpovih tarifa na švedske tvrtke
Trumpovo objavljivanje tarifa na sve čelik iz Europe moglo bi imati negativne implikacije za nekoliko švedskih tvrtki, budući da bi veće cijene mogle utjecati na njihovu konkurentnost. Međutim, čelični div SSAB, koji ima značajnu proizvodnju u SAD-u, mogao bi imati koristi, budući da je dionica porasla u ponedjeljak. Nametanje tarifa od strane SAD-a moglo bi imati različite negativne učinke na švedske tvrtke zbog njihovih složenih lanaca opskrbe, što rezultira povećanim troškovima na više razina.
Utjecaj tarifa na čeličnu industriju
Kada je Trump prijetio tarifama protiv Meksika i Kanade prošlog tjedna, tvrtke poput Electroluxa i Autoliva, s tvornicama u Meksiku, upozorile su na više cijene svojih proizvoda. Iako su te tarife odgođene, Trump sada razmatra tarife na sve uvoze čelika. Osam posto švedskog izvoza čelika, vrijednog 5,8 milijardi SEK, ide u SAD, što ga čini najvećim tržištem izvan EU. SSAB, sa značajnom proizvodnjom čelika u SAD-u, mogao bi izaći kao pobjednik, budući da bi izbjegli tarife koje moraju platiti konkurenti.
Čelična industrija mogla bi se suočiti s izazovima ako se sporazum između SAD-a i EU o kvoti bez tarifa, koji je zamijenio prethodne tarife koje je Trump nametnuo 2018., promijeni prema Trumpovom trenutnom stavu. Ova neizvjesnost zabrinjava čeličnu industriju, s projekcijama koje ukazuju na moguće 25-postotno smanjenje izvoza u SAD. Eskalirajuće prijetnje tarifama od strane Trumpa su zabrinjavajuće, budući da bi mogle dovesti do više tarifa i trgovinskih ratova globalno, što bi utjecalo na tvrtke poput Electroluxa.
Dok švedske tvrtke čekaju da vide koje će se tarife ili obećanja od Trumpa ostvariti, prilagodbe lanaca opskrbe ne mogu se napraviti dok nema jasnoće. Iako se cijeni pauza u tarifama protiv Kanade i Meksika, nepredvidiva situacija uzrokuje zabrinutost. Najveće švedske čeličane tvrtke, uključujući SSAB, Alleima, Ovako Steel i Outokumpo, suočile su se s 25-postotnim padom izvoza čelika u SAD kada je Trump nametnuo tarife 2016. Zamjenski sporazum EU-SAD koji je zamijenio ove tarife traje do ožujka 2025., ali mogućnost novih tarifa visi u zraku.
Također, EU je uvela kvotu protiv drugih zemalja kako bi zaštitila europske proizvođače čelika od snažno subvencionirane konkurencije s većim udjelom ugljika, posebno Kine. Ovaj sporazum ističe 2026., dodajući dodatnu neizvjesnost globalnom pejzažu trgovine čelikom. Ongoing tariff threats and potential revisions to existing agreements highlight the need for companies to navigate a volatile international trade environment.
Za više informacija pročitajte na svt