Tajvan suočen s vojnim pritiscima Kine
Nedavno je ministarstvo obrane Tajvana izvijestilo o otkriću kineskog balona nad morem na sjeverozapadu otoka, što je prvi takav incident od travnja. Balon je primijećen na visini od 33.000 stopa, ulazeći u zonu identifikacije zračne obrane Tajvana prije nego što je nestao. Osim balona, otkriveno je 12 kineskih vojnih zrakoplova i sedam ratnih brodova oko Tajvana. Ovaj incident dio je kontinuiranog vojnog pritiska Kine na Tajvan, s Kinom koja tvrdi Tajvan kao svoj teritorij i prijeti silom ako Taipei proglasi neovisnost. Tajvan je opisao ove balone kao oblik “sive zone” zastrašivanja, nedostajući aktu rata.
Eskalacija napetosti i američki odgovor
Unatoč žalbama Tajvana, Kina ih je odbacila, tvrdeći da su baloni za meteorološke svrhe. Međutim, globalna zabrinutost zbog kineske uporabe balona za potencijalno špijuniranje istaknuta je kada je prošle godine Sjedinjene Američke Države oborile kineski nadzorni balon. U odgovoru na eskalaciju napetosti, SAD navodno izrađuju planove za slučajne vojne intervencije u Japanu i na Filipinima u slučaju hitne situacije oko Tajvana. Ti planovi uključuju raspoređivanje američke pješačke satnije duž japanskog lanca otoka Nansei i postavljanje privremenih baza na naseljenim otocima prema smjernicama američke vojske. Očekuje se da će Japan osigurati logističku podršku, dok bi američka vojska rasporedila jedinice dugog dometa na Filipinima.
Ovi razvoji dolaze dok SAD jača saveze u regiji, posebno s Filipinima i Japanom, u odgovoru na sve veću odlučnost Kine. Obe zemlje su potpisale obrambene ugovore s SAD-om, omogućujući vojne intervencije na tuđem tlu. Ova sve veća sigurnosna suradnja ima za cilj suprotstaviti se agresivnim akcijama Kine i potvrditi utjecaj SAD-a u regiji. Rastuća vojna suradnja između SAD-a, Japana i Filipina pokazuje zajednički napor u pružanju ujedinjene fronte protiv vojnog ekspanzionizma Kine.
Za više informacija pročitajte na aljazeera