Saul Newman i njegovo istraživanje o “Plavim zonama”
Saul Newman, istraživač sa Sveučilišta College London, izaziva popularno vjerovanje u “Plave zone” – regije gdje navodno ljudi žive do 100 godina u većem postotku. Newman tvrdi da prijevare s mirovinama, administrativne pogreške te nepouzdani podaci o rođenju i smrti iskrivljuju podatke o ekstremnoj dugovječnosti u mjestima poput Okinawe, Japana; Sardinije, Italije; Nicoye, Kostarike; Ikarije, Grčke; i Loma Linde, Kalifornija. Njegovo istraživanje, koje je analiziralo demografske podatke od 1970. do 2021., otkrilo je nekonzistentnosti u prijavljenim stogodišnjacima, čak i na mjestima s niskim očekivanim životnim vijekom.
Kritike i priznanja za Newmanov rad
Newmanova rad se susreo s kritikama u akademskim krugovima, iako je dobio Ig Nobelovu nagradu za demografiju za svoje nekonvencionalno istraživanje. Argumentira kako je naglasak na pronalaženju tajne dugovječnosti, poput prehrane ili kulturnih praksi, doveo ljude da previdje prave probleme koji se događaju. Na primjer, iako se Okinawa hvali svojom prehranom, stvarnost je da njezini stanovnici pokazuju neke od najgorih zdravstvenih pokazatelja u Japanu.
Newmanova istraživanja osvjetljavaju izazove s kojima se suočavaju stariji stanovnici, koji se mogu poslužiti prijevarama s mirovinama zbog nedovoljne podrške vlada. On vjeruje da je važno rješavati sistemsku pitanja koja uzrokuju takve prijevare. Unatoč otporu prema njegovom radu, Newmanova djela su privukla pozornost i priznanje, potičući kritičku preispitivanje često prihvaćenih uvjerenja o dugovječnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera