Projekt za ubrzanje proizvodnje cjepiva u Africi
Francuski predsjednik Emmanuel Macron, zajedno s nekoliko afričkih lidera, pokrenuo je projekt vrijedan 1,1 milijardu dolara kako bi ubrzao proizvodnju cjepiva u Africi kao odgovor na nejednakosti u pristupu cijepljenju protiv COVID-19 istaknute pandemijom.
Financijska potpora i potreba za lokalnom proizvodnjom
Afrički Vaccine Manufacturing Accelerator ima za cilj potaknuti lokalnu proizvodnju cjepiva na kontinentu putem financijskih poticaja. Šef Afričke unije Moussa Faki Mahamat pohvalio je inicijativu kao potencijalni katalizator za promociju farmaceutske industrije u Africi i poticanje suradnje među državama članicama. Trenutno Afrika uvozi 99% svojih cjepiva visokim troškovima, što potiče potrebu za stvarnim afričkim tržištem cjepiva, prema Macronu.
Europska unija obećala je doprinijeti sa 800 milijuna dolara financijske potpore za proizvodnju cjepiva, pokrivajući početne troškove i osiguravajući potražnju za cjepivima proizvedenima u Africi. Program ima za cilj podržati održivi rast afričke proizvodne baze i pomoći Afričkoj uniji u proizvodnji većine cjepiva potrebnih afričkim zemljama na kontinentu.
Izazovi i djelovanje na globalnoj razini
Mnogi afrički lideri i zagovaračke grupe kritizirali su nepravilnosti koje su ostavile Afriku bez adekvatnog pristupa alatima za liječenje COVID-19, cjepivima i testnom opremom koju su bogatije zemlje osigurale u velikim količinama 2020. godine.
Izvršna direktorica Wits RHI na Sveučilištu Witwatersrand Helen Rees istaknula je nedostatak pristupa cjepivima otkrivenih pandemijom, naglašavajući potrebu za većim pristupom i dijalogom o distribuciji cjepiva u Africi. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i zagovaračke grupe rade na pomoći Africi da se bolje pripremi za buduće pandemije, pri čemu je šef SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus naglasio važnost da se ne ponavljaju kašnjenja koja su koštala života tijekom pandemije COVID-19.
Prije izbijanja koronavirusa, Južna Afrika bila je jedina zemlja u Africi s kapacitetom za proizvodnju cjepiva, a Afrika je činila malen dio svjetske proizvodnje cjepiva. Napore SZO-a za uspostavu pandemijskog sporazuma radi poboljšanja pripravnosti i odgovora na pandemije bile su neuspješne zbog neslaganja o dijeljenju informacija i upotrebi visokotehnoloških alata. Pregovori se nastavljaju u nadi da će se postići sporazum do 2025. godine.
Unapređenje globalnih programa cijepljenja
Osim poticanja proizvodnje cjepiva u Africi, događaj u Parizu imao je za cilj osigurati financiranje Gavi, Saveza za cijepljenje, koji pomaže u distribuciji cjepiva u zemlje u razvoju diljem svijeta. Gavi traži 9 milijardi dolara kako bi unaprijedio programe cijepljenja u siromašnijim zemljama od 2026. do 2030. Savez planira ubrzati distribuciju cjepiva, proširiti programe cijepljenja protiv malarije i povećati pokrivenost različitim bolestima kod djece diljem svijeta. Naglasak je na dosezanju što većeg broja djece u što kraćem vremenskom roku, kako je rekla izvršna direktorica Gavija Sania Nishtar.
Za više informacija pročitajte na aljazeera