Ostavka i prosvjedi
Bangladeška premijerka Sheikh Hasina podnijela je ostavku i pobjegla iz zemlje usred masovnih prosvjeda protiv svoje vlade, koji su rezultirali stotinama smrti. Prosvjedi su počeli kao demonstracija protiv kvote za državne poslove, ali eskalirali u zahtjev za njenim svrgavanjem s vlasti.
Reakcije i potreba za demokratskim prijelazom
Nakon njenog odlaska s vlasti, najavljen je privremena vlada koja će nadgledati zemlju od 170 milijuna ljudi, s detaljima koji još nisu objavljeni. Reakcije na Hasinino svrgavanje bile su različite, s pojedincima i državama koje su pozivale na miran prijelaz na demokratsko vladanje i odgovornost za povrede ljudskih prava.
- Proslave su izbile u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje je bangladeška zajednica izrazila olakšanje i nadu za demokratsku budućnost svoje zemlje.
- Europska unija također je pozvala na uredan prijelaz u demokraciju u Bangladešu, ističući važnost poštovanja ljudskih prava i demokratskih principa.
- Vođa većine u Senatu SAD-a Chuck Schumer pohvalio je prosvjednike i zahtijevao pravdu za one koji su ubijeni tijekom nemira, zagovarajući uspostavu balansirane privremene vlade i brze demokratske izbore.
- Posebni izvjestitelj Ujedinjenih naroda za slobodu izražavanja mišljenja izrazio je zabrinutost zbog tranzicije i pozvao na odgovornost za povrede ljudskih prava koje su se dogodile.
- Istraživač Amnesty Internationala za Južnu Aziju primijetio je da se većina nasilja mogla izbjeći da je vlada bila osjetljivija na zahtjeve studenata, upozoravajući na dugotrajnu vojnu vladavinu u zemlji.
- Indijska premijerka Narendra Modi izdala je visoki stupanj opreza duž granice s Bangladešom, signalizirajući potencijalne posljedice za regionalnu stabilnost.
Ukratko, događaji oko Hasinine ostavke istaknuli su potrebu za mirnim, transparentnim prijelazom na demokratsko upravljanje u Bangladešu, s naglaskom na poštivanju ljudskih prava i obnovu zemlje nakon godina očaja pod prethodnim režimom.
Za više informacija pročitajte na aljazeera