Supermarketi u Velikoj Britaniji i robovski rad u Kini
Supermarketi u Velikoj Britaniji potencijalno bi mogli prodavati proizvode povezane s robovskim radom u Kini prema BBC-ovoj istraci koja je otkrila da paradajz pire u četiri vodeća supermarket lanca u Velikoj Britaniji može sadržavati paradajz proizveden korištenjem prisilnog rada u Xinjiangu.
Supermarketi su osporili nalaze, kao i Kina, koja negira korištenje prisilnog rada u svojoj najzapadnijoj provinciji.
Zastupnica Labour stranke Sarah Champion kritizirala je slabo i zbunjujuće označavanje proizvoda u Velikoj Britaniji te pozvala na više informacija o porijeklu sastojaka proizvoda i snažniju zakonodavnu regulativu za zabranu proizvoda napravljenih prisilnim radom.
Champion je optužila britanske tvrtke za sudjelovanje u kršenju ljudskih prava zbog opcionalne prirode provođenja ljudskih prava u britanskim lancima opskrbe.
Istraga BBC-a identificirala je 17 proizvoda vjerojatno napravljenih s kineskim paradajzom, čija je proizvodnja povezana s prisilnim radom nad Ujgurima i drugim muslimanskim manjinama u Xinjiangu.
Kina negira ove tvrdnje i tvrdi da radnička prava štite zakoni.
Vođa Konzervativne stranke Sir Iain Duncan Smith također je pozvao na zabranu takvih proizvoda s kaznenim sankcijama.
Vlada pregledava Zakon o Modernom Robovlasništvu te istražuje pitanje, ističući potrebu za signaliziranjem da je prisilni rad neprihvatljiv u britanskim lancima opskrbe.
Ministarstvo okoliša, hrane i ruralnih poslova razmatra označavanje kao način boljeg informiranja potrošača o porijeklu proizvoda.
Konačno, tekst ističe potrebu za jačim regulacijama, transparentnošću i svjesnošću potrošača kako bi se borilo protiv prisustva robovskog rada u globalnim lancima opskrbe.
Za više informacija pročitajte na BBC