Vlada SAD-a vs Harvard
Vlada Sjedinjenih Američkih Država poslala je pismo Harvardu tražeći da institucija prijavi strane studente zbog nepravilnosti i zaustavi prijeme i zapošljavanje na temelju kriterija raznolikosti. Predsjednik Harvarda, Alan Garber, čvrsto je odbio te zahtjeve, izjavivši da sveučilište neće pregovarati o svojoj neovisnosti niti ustavnim pravima. Međutim, kasnije je otkriveno da pismo poslano 11. travnja nije bilo ovlašteno i ne bi ga trebalo biti izdano. Zadatak Bijele kuće protiv antisemitizma bio je odgovoran za slanje pisma, ali postoji zbunjenost unutar administracije o njegovom vremenu i namijenjenim primateljima.
Istraga republikanskih zakonodavaca
U odgovoru na optužbe za diskriminaciju, republikanski zakonodavci u Kongresu pokrenuli su formalnu istragu u Harvardove prakse zapošljavanja, programe raznolikosti i pro-palestinske studentske prosvjede. Saveznici predsjednika Trumpa, Elise Stefanik i James Comer, kritizirali su odbijanje Harvarda da se pridržava zahtjeva Bijele kuće za izvješćivanjem. Sveučilište je prijetilo gubitkom poreznih olakšica i označeno kao “politička organizacija” od strane Trumpa ako se nije pridržavalo.
Nakon sukoba u Gazi, koji je potaknuo optužbe za antisemitske incidente na sveučilištima u SAD-u, uključujući Harvard, Trump je optužio instituciju za podučavanje mržnje i gluposti te je upitao njezin status kao jednog od najboljih sveučilišta na svijetu. Ministarstvo obrazovanja najavilo je pregled financiranja za 60 sveučilišta na temelju tih optužbi. Eskalacija tenzija između američke vlade i Harvarda odražava šire rasprave o slobodi govora, raznolikosti i političkom utjecaju unutar visokoškolskih ustanova.
Za više informacija pročitajte na spiegel