Problematika vještičarenja u Gani
Stotine ljudi u Gani su u opasnosti od kršenja ljudskih prava, posebno starije žene koje su optužene za vještičarenje. Prema Amnesty International, ove žene se suočavaju s zastrašivanjem, fizičkim napadima, pa čak i smrću. Organizacija je pozvala vladu da kriminalizira optužbe za vještičarenje i ritualne napade.
Amnesty International je kritizirao Ganu zbog nedovoljne zaštite žrtava i naglasio potrebu za kampanjom osvješćivanja u pogođenim regijama. Iako je ganski parlament donio zakon 2023. godine kojim se kriminaliziraju optužbe za vještičarenje, zakon još nije potpisan. Optužbe za vještičarenje često proizlaze od članova obitelji ili zajednice nakon tragičnog događaja poput bolesti ili smrti, posebno ciljajući starije žene koje žive u siromaštvu, invalidne su ili ne odgovaraju tradicionalnim rodno-specifičnim ulogama.
Vjerovanje u vještičarenje je široko prisutno u ruralnim zajednicama duž zapadnoafričke obale. Oni optuženi za vještičarenje obično su prognani iz svojih domova i traže utočište u kampovima koje vode tradicionalni svećenici u Gani. Ili ostaju u tim kampovima do smrti ili su prihvaćeni u drugoj zajednici.
Tekst ističe hitnu potrebu za zaštitom i zakonodavstvom kako bi se borilo protiv ovih kršenja ljudskih prava u Gani.
Za više informacija pročitajte na spiegel