Rasprostiranje vrtića u Njemačkoj
Rasprostiranje vrtića u Njemačkoj značajno varira između bogatih i siromašnih četvrti, s novim istraživanjem Instituta njemačke ekonomije (IW) koje otkriva da roditelji u manje imućnim područjima imaju manje mjesta u vrtićima za svoju djecu. Unatoč značajnom povećanju dostupnosti vrtića od uvođenja zakonskog prava na mjesto 2013. godine, potražnja je nadmašila ponudu, rezultirajući procijenjenih 300.000 djece koja nisu uspjela osigurati mjesto.
Istraživanje je proučilo preko 2.600 četvrti u 52 grada, otkrivajući značajnu razliku u pružanju vrtića između socioekonomski ugroženih i imućnih područja. Djeca u izazovnijim socijalnim okolnostima najviše su pogođena ovom manjkom pristupa vrtićima, ističući zabrinjavajući “servisni jaz”. Konkretno, četvrti s visokim postotkom obitelji koje primaju socijalne naknade imaju manje vrtića u usporedbi s bogatijim područjima.
Osim toga, istraživanje je otkrilo disparitete ne samo unutar gradova, već i između različitih općina, s gradovima poput Heidelberga koji nude bolju dostupnost vrtića u usporedbi s Gelsenkirchenom i Krefeldom. Nejednaka distribucija vrtića pripisana je prisutnosti vjerskih i neprofitnih objekata u prosperitetnim četvrtima, ostavljajući ekonomski ugrožena područja nedovoljno uslužena.
Istraživači su naglasili štetan utjecaj nejednakog pružanja vrtića na obrazovne mogućnosti, upozoravajući na perpetuaciju socijalnih nejednakosti. Na zapadu Njemačke, gradski vrtići pomogli su u suzbijanju nejednakog pružanja, dok je u istočnim gradovima taj trend bio izraženiji.
Autor studije, Matthias Diermeier, upozorio je da nedovoljna ulaganja u vrtićke usluge pogoršavaju nejednakost i jačaju postojeće disparitete. Pozivajući se na lošu izvedbu Njemačke u obrazovnoj studiji Pisa, koja je istaknula značajne razlike u postignućima temeljene na socijalnoj pozadini, IW je zatražio pojačane napore za osiguranje jednakog pristupa predškolskom obrazovanju za sve djecu.
Za više informacija pročitajte na spiegel