Nuklearna eksplozija u svemiru
Imala bi katastrofalne posljedice, uništavajući satelite i stvarajući značajnu količinu svemirskog otpada. Brige su se pojavile nakon izvještaja američkih medija u veljači koji su sugerirali da Moskva planira instalirati nuklearno oružje u svemiru.
UN-ova rezolucija i reakcije
UN-ova rezolucija koju su predložili Sjedinjene Američke Države i Japan kako bi spriječili utrku u naoružanju u svemiru blokirana je od strane Rusije, unatoč podršci 13 od 15 članova Vijeća sigurnosti. Rezolucija je pozvala sve zemlje da doprinesu mirnoj upotrebi svemira i spriječe postavljanje oružja u orbitu oko Zemlje. Istaknula je važnost poštivanja Ugovora o svemiru, koji zabranjuje postavljanje nuklearnog ili drugog oružja masovnog uništenja u svemiru.
- Njemačka i brojne druge zemlje podržale su rezoluciju, ističući potencijalno katastrofalne učinke nuklearne detonacije u svemiru na operacije satelita i globalne usluge poput komunikacije, znanosti, meteorologije i nacionalne sigurnosti.
- Rezoluciju je potaknulo izvještaje SAD-a o navodnim ruskim nuklearnim ambicijama u svemiru, ciljajući satelite i predstavljajući prijetnju nacionalnoj i međunarodnoj sigurnosti.
- Dok je Rusija demantirala optužbe i protivila se rezoluciji, SAD je sugerirao da Rusija možda nešto skriva.
- Diplomatska razmjena u Vijeću sigurnosti istaknula je rastuće zabrinutosti zbog militarizacije svemira i potrebu da se spriječi eskalacija sukoba izvan Zemljine atmosfere.
Za više informacija pročitajte na spiegel