Izgrađen je plutajući mol vrijedan 320 milijuna dolara u Gazi
Kako bi se dostavila pomoć budući da su kopnene dostave postale sve teže zbog izraelskih ograničenja i napada na konvoje pomoći. Američki Centralni zapovjedništvo (CENTCOM) pokrenulo je korištenje mola, što se smatra skupom i kompleksnom alternativom u odnosu na efikasniju opciju kopnenih dostava. Mol projekt uključuje plutajuću baržu i pristan na obali, s pomoći koja se sastavlja i pregledava na Cipru prije nego što se šalje u Gazu. Pomoć se nakon toga prenosi s teretnih brodova na kamione i manje brodove Američke vojske za distribuciju.
Logistički izazovi i kritike
Međutim, projekt se suočava s logističkim izazovima poput loših vremenskih uvjeta i sigurnosnih briga za radnike pomoći tijekom procesa distribucije. Međunarodne organizacije za pomoć tvrde da projekt možda neće dosegnuti minimalno potrebnih 500 kamiona dnevno kako bi podržale populaciju u Gazi. Odgovornost za svaku fazu dostave pomoći i sigurnost radnika pomoći ostaje nejasna, pogotovo uzimajući u obzir prošle napade na radnike pomoći od strane izraelske vojske.
Međunarodni sud pravde naložio je Izraelu otvaranje više kopnenih prijelaza prema Gazi, ali napredak je ograničen, ostavljajući novi pomorski sustav dostave kao glavnu opciju. Kritičari tvrde da je mol skupa distrakcija od jednostavnijeg rješenja otvaranja kopnenih prijelaza kako bi se osigurala efikasnija dostava pomoći. Iako američka vlada vidi mol kao dodatnu mjeru, potiče se da prioritet bude otvaranje kopnenih ruta kako bi se zadovoljila ogromna potreba za humanitarnom pomoći u Gazi. Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden istaknuo je mol u svom govoru o stanju unije kao način da demonstrira vojne sposobnosti Sjedinjenih Američkih Država bez izravne vojne intervencije, ali efikasnost projekta u pružanju esencijalne pomoći ostaje nejasna usred stalnih političkih napetosti i sigurnosnih izazova u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera