Mpox – globalna zdravstvena hitnost
Mpox je ponovno proglašen globalnom zdravstvenom hitnošću, po drugi put od 2022. godine, kako se virus brzo širi Afrikom, s rizikom da uđe i na ostale kontinente. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izdala je najvišu razinu upozorenja za ovu virusnu bolest, napominjući da je više od 14.000 slučajeva i 524 smrtna slučaja u Africi već premašilo prošlogodišnje brojke. Mpox je virusna infekcija koja primarno pogađa ljude i životinje, pripadajući rodu Orthopoxvirus. Izaziva bolest sličnu boginjama s karakterističnim osipom ispunjenim tekućinom ili gnojem, koji na kraju zaraste i zacijeli. Originalno nazvan “monkeypox”, kasnije je preimenovan u “mpox” radi smanjenja stigme i povezanosti s majmunima. Virus se prenosi bliskim kontaktom s zaraženim životinjama ili osobama, a simptomi uključuju vrućicu, glavobolju, bolove u mišićima i osip koji se može pojaviti na različitim dijelovima tijela. Mpox se može identificirati testiranjem uzorka uzetog sa osipa.
WHO je proglasio mpox javnozdravstvenom hitnošću od međunarodnog značaja zbog otkrivanja novog soja i prijavljenih slučajeva u nekoliko zemalja, uključujući Keniju i Ruandu. Briga za daljnje širenje unutar Afrike i izvan nje dovela je do proglašenja hitne situacije kako bi se mobilizirali resursi i akcija. Slučajevi u Africi značajno su porasli u usporedbi s prošlom godinom, s mpoxom sada otkrivenim u najmanje 13 afričkih zemalja. Trenutni izbijeg pokreće smrtonosniji klad I soj, koji nije prijavljen izvan Afrike. Iako blagi slučajevi mogu sami proći, ne postoje odobreni tretmani ili cjepiva specifično za mpox. Trenutno se provode studije o antivirusnim lijekovima i cjepivima protiv velikih boginja za liječenje teških slučajeva.
Nedostatak brze dijagnoze i pristupa liječenju u afričkim zemljama gdje se mpox širi ostaje izazov. CDC je preporučio cijepljenje i izolaciju za one izložene mpoxu. Unatoč lekcijama naučenim iz COVID-19 i povećanim kapacitetima nadzora diljem svijeta, učinkoviti odgovori na trenutni izbijeg mpoxa još uvijek nedostaju. Situacija u Kongu, s većinom slučajeva kod osoba mlađih od 18 godina, ističe hitnu potrebu za brzim djelovanjem kako bi se kontroliralo širenje virusa.
Za više informacija pročitajte na aljazeera