Sirija: Tijekom i nakon režima al-Asad
Nakon svrgavanja vlade Bašara al-Asada u Siriji od strane opozicijske alijanse predvođene Hayat Tahrir al-Sham (HTS), međunarodni novinari su pozvani da svjedoče ogromnim zalihama i tajnim tvornicama ilegalne droge Captagon. Vladi al-Asada dugi niz godina se pripisivalo da je glavni proizvođač Captagona, vrlo ovisne pilule popularne u bogatim zaljevskim državama poput Saudijske Arabije, pomažući održavanju državnih financija usred sankcija i rata, što je dovelo do toga da je Siriju nazvano “narko-državom”.
Pod novom administracijom Ahmeda al-Sharaa (ranije poznatog kao Abu Mohammed al-Julani), HTS cilja udaljiti se od trgovanja drogom u Siriji, provodeći racije u objektima povezanim s režimom i suzbijajući proizvodnju na industrijskoj razini. Unatoč tome, sudbina posla s Captagonom nakon al-Asada ostaje neizvjesna, s obzirom na povijest Sirije kao najvećeg proizvođača ove droge.
Proizvodnja i trgovina Captagonom
Captagon, koji je izvorno razvijen kao farmaceutski proizvod od strane njemačke tvrtke 1960-ih, postao je zabavna droga u Bliskom istoku unatoč zabrani UN-a iz 1986. zbog ovisničkog potencijala i nuspojava. Tijekom Hladnog rata, Bugarska je bila glavni proizvođač Captagona, ali je Sirija preuzela tu ulogu kao primarni proizvođač nakon nemira protiv vlasti al-Asada.
- Trgovina Captagonom u Siriji, procijenjena u milijardama, obogatila je mreže i pojedince povezane s režimom, uključujući brata Bashara al-Asada, Mahera, koji je štitio pošiljke kroz svoju utvrdu u Latakiji.
- Većina današnjeg Captagona je lažna i sadrži amfetamin umjesto originalnog fenetilina, čineći ga opasnijim.
Uključenost Sirije u trgovinu drogom dovela je do njezinog izbacivanja iz Arapske lige, uz očekivanja da će se takve aktivnosti suzbiti.
Napori za suzbijanje trgovine Captagonom nakon režima al-Asada uključuju suradnju između Sirije, Jordana i Iraka kako bi se identificirali izvori proizvodnje i krijumčarenja, iako je vjerojatno da će krijumčari tražiti nove lokacije s manjim rizicima. Taj “balon efekt” već je primijećen s proširenjem tajnih tvornica Captagona u zemlje poput Sudana i Njemačke, uz stručnjake koji sugeriraju da bi druge zemlje poput Iraka, Libanona, Egipta, pa čak i zemalja EU-a mogle postati novi centri trgovine.
Zaključno, pad Bashara al-Asada ne znači kraj trgovine Captagonom, budući da će kriminalne mreže vjerojatno prilagoditi se i naći nove regije za proizvodnju i krijumčarenje, postavljajući izazove za vlasti širom različitih zemalja. Napori za suzbijanje ove ilegalne trgovine zahtijevat će međunarodnu suradnju i budnost kako bi se spriječio povratak trgovine drogom na različitim lokacijama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera