Sukob između izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i šefa obavještajne agencije, Ronena Bara
Postao je vrlo javan. Bar je nedavno otkrio da je Netanyahu tražio od njega da špijunira političke protivnike, zahtijevajući osobnu lojalnost. Bar je odbio djelovati protiv prosvjednika protiv vlade i intervenirati u slučaju korupcije protiv Netanyahua, što je dovelo do njegovog otpuštanja. Vrhovni sud je presudio da Bar mora ostati na dužnosti privremeno, sprječavajući ograničavanje njegovih ovlasti dok se ne donese konačna odluka. Netanyahuov ured je odbacio Barovu zakletvu kao punu laži, s napetim odnosima između njih već neko vrijeme.
Otpuštanje Bara i posljedice
Otpuštanje Bara izazvalo je prosvjede u Izraelu, s kritičarima koji optužuju Netanyahua da podriva ključne državne ustanove i ugrožava izraelsku demokraciju. Obavještajna agencija istraživala je curenje tajnih vojnih dokumenata u medije i moguće veze između Netanyahua i Katara, uključujući navodne novčane uplate. Iako se Katar bavi pregovorima s Hamasom, također se smatra podržavateljem terorizma. Netanyahu negira optužbe protiv njega, optužujući obavještajnu agenciju da pokušava skrenuti pozornost s neuspjeha u sprečavanju smrtonosnog napada Hamasa koji je doveo do rata u Gazi.
Bar je priznao neuspjeh agencije u sprečavanju napada i najavio svoju namjeru da podnese ostavku prije kraja svog mandata. Situacija ističe političku nemir i borbe za moć unutar Izraela, osvjetljujući izazove s kojima se suočava demokracija i nacionalna sigurnost. Intervencija pravosuđa u ovom slučaju naglašava važnost očuvanja vladavine prava i poštivanja demokratskih načela usred političkih sukoba i osobnih interesa.
Za više informacija pročitajte na spiegel