Španjolska nastoji za priznanje Palestine
Kako bi postigla rješenje dva državnog sustava i okončala trajni sukob u Gazi, Španjolska nastoji za priznanje Palestine kao države do srpnja.
Premijer Pedro Sánchez vidi ovaj korak kao način za postizanje mira i stekao je podršku zemalja poput Irske, Malte i Slovenije.
Europska unija kao institucija ostaje podijeljena po pitanju, s nekim članicama podržavajući priznanje dok su druge, poput Austrije, Njemačke i Nizozemske, protiv.
Stavovi europskih zemalja
Stručnjaci vjeruju da će se još nekoliko europskih zemalja pridružiti priznanju Palestine, ali je malo vjerojatno da će stvoriti “domino efekt” diljem EU.
Zemlje poput Belgije, koja trenutno drži rotirajuće predsjedništvo EU, mogu razmotriti priznanje nakon lipnja.
Međutim, mnoge članice EU-a su oklijevajuće zbog zabrinutosti zbog potencijalnih negativnih posljedica na odnose s SAD-om i Izraelom.
Izrael je upozorio protiv priznavanja Palestine, pri čemu su izraelski dužnosnici optuživali zemlje u korist poteza za podršku terorizmu.
Unatoč međunarodnim pozivima za uzdržanost Izraela i formalnom priznanju Palestine, stvarnost ilegalne okupacije Izraela nad palestinskim zemljama predstavlja izazov za bilo kakvu konkretanu akciju europskih zemalja.
Izgledi za uvođenje teških sankcija, poput obustave trgovinskih sporazuma ili prekida prodaje oružja Izraelu, su slabi zbog nevoljkosti ključnih članica EU, poput Njemačke i Italije.
Konačno, stavovi članica EU-a o izraelsko-palestinskom sukobu odražavaju dvostruke standarde u njihovoj predanosti obrani vrijednosti i ljudskih prava, s nedostatkom političke hrabrosti i odlučnosti u suočavanju s problemom.
Priznavanje Palestine od strane nekoliko europskih zemalja ističe složene dinamike unutar EU-a i izazove u poduzimanju zajedničkih akcija na osjetljivim međunarodnim pitanjima.
Za više informacija pročitajte na aljazeera