Trgovinski rat između EU-a i SAD-a
Zemlje Europske unije su spremne odobriti odmazdne tarife na Sjedinjene Američke Države u odgovoru na predsjednikove Trumpove tarife. Spor oko tarifa uzrokovao je globalnu nestabilnost na tržištu i pad dionica. Akcije EU-a će ciljati američki aluminij, čelik i poljoprivredne uvozne proizvode, posebice soju, koja je značajan dio američke poljoprivredne industrije i ekonomije. Soja čini 0,6% američkog BDP-a i glavni je izvoz, pri čemu je Kina najveće tržište, slijedi EU.
Utjecaj Trumpovih tarifa
Trumpove tarife na EU i Kinu potaknule su odmazdu, pri čemu je Kina nametnula visoke tarife na američku robu, uključujući soju. To je rezultiralo padom američkih izvoza soje u Kinu, dok je Brazil dobio veći udio na tržištu. Američki uzgajivači soje potiču Trumpa da ukloni tarife kako bi spasili svoje tržište. Trgovinski rat sojom bi mogao imati političke posljedice, budući da su Trumpove politike provedene bez odobrenja Kongresa, što dovodi do moguće zakonodavne inicijative od strane republikanskih i demokratskih zakonodavaca kojom bi se zatražilo da Trump obavijesti Kongres o novim tarifama.
Politčke posljedice mogle bi se proširiti izvan Capitol Hilla, budući da je matična država republikanskog predsjednika Zastupničkoga doma, koji podržava tarife, značajan izvoznik soje u EU. Unatoč izazovima s kojima se suočavaju poljoprivrednici zbog trgovinskog rata, neki političari vjeruju da će Trumpovi ekonomski instinkti dugoročno koristiti svim Amerikancima.
Za više informacija pročitajte na aljazeera