Ljudski uzrokovane promjene klime značajno su doprinijele intenzivnoj vrućini na Sahelu u Zapadnoj Africi
U travnju je val vrućine doveo do temperature više od 45 Celzijevih stupnjeva u Maliju i Burkina Faso. To je uzrokovalo porast smrtnih slučajeva zbog ekstremne vrućine, pojačano poklapajućim muslimanskim mjesecom posta Ramazanom i čestim prekidima napajanja električnom energijom.
Studija Svjetske meteorološke atribucije (WWA)
Studija je istaknula da je ozbiljnost vala vrućine, koji se događa jednom u 200 godina, omogućena globalnim zagrijavanjem od 1,2 Celzijeva stupnja, pripisujući ga ljudski potaknutim klimatskim promjenama. Studija je naglasila da bi, da ljudske aktivnosti poput sagorijevanja fosilnih goriva nisu zagrijale planet, ekstremno vruće razdoblje u travnju bilo znatno hladnije.
WWA je preporučila da zemlje u regiji implementiraju planove djelovanja na vrućinu kako bi građane upozorile na nadolazeće ekstremne temperature te predložile jačanje ključne infrastrukture poput električne energije, vode i zdravstvenih sustava kako bi se bolje prilagodili povećanoj učestalosti i intenzitetu valova vrućine.
Porast smrtnosti i hospitalizacija
Izvješće WWA primijetilo je oštar porast smrtnosti i hospitalizacija u Maliju i Burkina Fasu za vrijeme vala vrućine, s više od 100 smrtnih slučajeva prijavljenih u samo nekoliko dana u jednoj bolnici u Bamaku. Nedostatak točnih podataka otežao je procjenu ukupnog broja smrtnih slučajeva povezanih s vrućinom, ali se vjeruje da ih ima stotine, ako ne i tisuće.
Utjecaj urbanizacije i gubitka zelenih površina
Studija je istaknula da je brza urbanizacija i gubitak zelenih površina u gradovima poput Bamaka i Ouagadougoua pojačali učinak urbanog toplinskog otoka, čineći neka područja značajno toplijima od drugih.
Suša i klimatske promjene na Sahelu
Osim vrućine, Sahel se bori s sušom od 1970-ih, uz razdoblja intenzivnih kiša počevši od 1990-ih. To je dovelo do nestašice vode, poremetilo stočarske populacije i stvorilo uvjete pogodne za pojavu naoružanih skupina u zemljama poput Malija, Burkina Fasa i Nigera. Studija implicira da su ovi trendovi vjerojatni da će se nastaviti s budućim zagrijavanjem, ističući hitnu potrebu za proaktivnim mjerama kako bi se ublažili i prilagodili utjecaji klimatskih promjena u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera