Režim vojnog režima u Mijanmaru
Režim vojnog režima u Mijanmaru je pogubio dvoje aktivista protiv puča i planira pogubiti još petoro 24. rujna, kako su izvijestile skupine za ljudska prava. Maung Kaung Htet i njegova supruga Chan Myae Thu osuđeni su bez pravne procedure i pravičnog suđenja za njihovo navodno sudjelovanje u napadu bombom na zatvor Insein u Yangonu. Mreža za mir žena upozorila je da su još petorica pro-demokratskih aktivista u opasnosti od pogubljenja, nakon osuđivanja u zatvorenim sudnicama za različite optužbe, uključujući smrtonosno pucanje na policajce u vlaku u Yangonu. Politika pogubljenja hunta osuđena je kao sredstvo za ušutkavanje opozicijskih glasova, s zabrinutostima zbog mučenja, seksualnog nasilja i nedostatka pravne podrške za aktiviste.
Upotreba smrtne kazne od strane vojske
Upotreba smrtne kazne od strane vojske šokirala je svijet, s ranijim pogubljenjima u srpnju 2022. označavajući prvo korištenje takve kazne od kasnih 1980-ih. Kriza u Mijanmaru se produbila, s etničkim naoružanim skupinama i pro-demokratskim snagama koje se ujedinjuju protiv vojske. Skupine za ljudska prava, uključujući ASEAN parlamentarce za ljudska prava, pozivaju međunarodnu zajednicu da poduzme akciju i progovori protiv pogubljenja. Ujedinjeni narodi također su izrazili zabrinutost, napominjući da zatvoreni sudovi i pogubljenja mogu predstavljati zločine protiv čovječnosti ili ratne zločine.
Udruga za političke zatvorenike izvještava da je tisuće ljudi u pritvoru, s više od stotinu osuđenih na smrt. Nedostatak transparentnosti, pravičnih suđenja i poštovanja ljudskih prava u pravosudnom sustavu Mijanmara izaziva dodatne zabrinutosti o nepristranosti i neovisnosti sudske vlasti. Međunarodna zajednica, posebno ministri vanjskih poslova ASEAN-a, potiču se da prekinu šutnju i adresiraju zloupotrebe ljudskih prava u Mijanmaru. Pogubljenja i smrtne kazne nisu priznate od strane državnih medija Mijanmara, ističući potrebu za većom međunarodnom pažnjom i odgovornošću.
Za više informacija pročitajte na aljazeera