Zračni napadi u Idlibu i Aleppu
Sirijski i ruski zrakoplovi pojačali su zračne napade u Idlibu i Aleppu kako bi usporili napredovanje pobunjeničkih boraca dok pokušavaju zaustaviti vladu predsjednika Assada. Pobunjenici predvođeni HTS-om nedavno su ostvarili značajne dobitke, ali njihov napredak usporava kako se povećavaju diplomatski napori. Međutim, pobunjenički borci i dalje su na rubovima Hame i osvojili su veći dio Tel Rifaata. Pobunjenici su obećali nastaviti borbu dok se politički prijelaz ne dogodi.
Uključenost proiranskih milicija
Kako bi se suprotstavili pobunjenicima, proiranske milicije iz Iraka prešle su u Siriju kako bi pomogle sirijskoj vojsci. Iran je obećao pružiti podršku u potiskivanju pobunjenika, odražavajući i Rusijinu predanost. Turska, potporučnik frakcijama sirijske oporbe, naglasila je potrebu za kompromisom između sirijske vlade i oporbe kako bi se postigla stabilnost. Turska vlada odbacila je tvrdnje o stranoj uplitanju u sukob, kriveći nedostatak dijaloga između oporbe i vlade Assada.
Predsjednik Assad okarakterizirao je napad pobunjenika kao pokušaj preoblikovanja regije prema interesima SAD-a. Ova eskalacija označava znatan pomak u ratu koji je bio relativno statičan od 2020. HTS i njegovi saveznici brzo su napredovali u Aleppu, suočavajući se s malim otporom u početku. Uspjeh pobunjeničke operacije ovisit će o tome koliko su Rusija i Iran spremni uložiti u podršku sirijskoj vladi.
Kompleksnost sukoba u Siriji
Tekst ističe kompleksnost i promjenjive dinamike sukoba u Siriji, s različitim regionalnim i međunarodnim akterima uključenima. Nedavni napretci oporbe promijenili su ravnotežu snaga u sukobu, što potencijalno može dovesti do daljnje eskalacije i nasilja. Sveukupno, situacija u Siriji ostaje nestabilna i nesigurna, pri čemu ishod ovisi o postupcima ključnih igrača poput Rusije, Irana i Turske.
Za više informacija pročitajte na aljazeera