Semi-autonomna kurdsko region u Iraku
Semi-autonomna kurdsko region u Iraku nedavno je održao parlamentarne izbore koji su obilježeni razočaranjem birača političkim liderima i ekonomskom nestabilnošću.
Izbori su imali za cilj izabrati 100 članova parlamenta koji će zatim imenovati ključne javne dužnosnike. Unatoč tome što se vidi kao stabilna regija, Vlada kurdskog regionalnog ureda (KRG) suočava se s istim problemima kao i ostatak Iraka, uključujući korupciju, političku represiju i ekonomske izazove.
KRG ima bliske veze sa Sjedinjenim Američkim Državama i Europom, ali aktivisti tvrde da regija nije imuna na teškoće s kojima se susreće cijela zemlja.
Izbori u Kurdskom regionu
Izbori, koji su prvotno trebali biti održani 2022. godine, više su puta odgođeni zbog neslaganja između dvije dominantne stranke: Kurdskoj demokratskoj stranci (KDP) i Patriotičnoj uniji Kurdistana (PUK).
KDP, koju vodi obitelj Barzani, i PUK, koju kontroliraju Talabaniji, dijele vlast već više od tri desetljeća. Ove stranke suočavaju se s općim razočaranjem javnosti, posebno zbog ekonomskih teškoća poput kašnjenja plaća, oscilacija cijena nafte i smanjenja proračuna.
Unatoč tome što su oporbene stranke slabe, mogle bi imati koristi od prosvjednog glasa, posebno među mlađim biračima koji traže reforme kako bi se riješili nepotizma i nedostatka transparentnosti u vladi. Ishod izbora će ukazati na to postoji li značajno biračko apatija i potencijalno može utjecati na odnose KRG-a s centralnom vladom u Bagdadu.
Ekonomske poteškoće regije, zajedno s nezadovoljstvom javnosti i pozivima na političke reforme, ističu izazove s kojima se suočavaju KRG i njezine vladajuće stranke. Dok se očekuju rezultati, ostaje vidjeti hoće li doći do promjene u dinamici moći ili će KDP i PUK nastaviti svoj dugogodišnji dogovor o dijeljenju vlasti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera