Situacija u Sahelu i Alžiru
Savez država Sahela, koji se sastoji od Malija, Burkine Faso i Nigera, povukao je svoje veleposlanike iz Alžira nakon obaranja malog drona Malija blizu alžirskih granica. AES optužuje Alžir za kršenje međunarodnog prava i agresivan čin koji ugrožava čitavu konfederaciju. Incident je eskalirao tenzije između vojnih vlada zemalja AES i Alžira. AES vjeruje da je uništenje drona spriječilo neutralizaciju terorističke grupe koja je planirala napade protiv konfederacije.
Reakcije i optužbe
Premijer Malija, general Abdoulaye Maiga, optužio je alžirski režim za poticanje međunarodnog terorizma na temelju ovog incidenta. Alžir tvrdi da je dron prekršio svoj zračni prostor više od 2 km i bio naoružani nadzorni dron. Međutim, preliminarna istraga Malija pokazuje da je dron letio iznad malog teritorija otprilike 10 km od granice s Alžirom.
AES je osnovan kao odgovor na političku nestabilnost i državne udare u regiji, što je dovelo do povlačenja zemalja iz bloka ECOWAS. Mali, Burkina Faso i Niger suočavaju se s oružanim skupinama povezanim s ISIL-om i Al-Kaidom, koje su izvodile napade na civile i osvajale teritorij.
Historijski gledano, Alžir je posredovao u sukobima u Maliju, ali tenzije su se počele povećavati u posljednjim mjesecima. Odnošenja između Malija i Alžira dodatno su se pogoršala nakon vojnih udara u Maliju koji su promijenili dinamiku, prisiljavajući Malija da se udalji od Francuske i ojača veze s Rusijom. Alžirski dužnosnici kritizirali su Malijevu upotrebu ruskih plaćenika i naoružanih dronova blizu grada Tin Zaouatine na granici.
Sveukupno, obaranje malog drona Malija produbilo je podjele između zemalja Sahela i Alžira, ističući složene političke i sigurnosne izazove s kojima se regija suočava. Incident naglašava promjene u savezima i geopolitičkim interesima u regiji Sahela, s posljedicama za regionalnu stabilnost i sigurnost.
Za više informacija pročitajte na aljazeera