Sankcije i njihov učinak
Sjedinjene Američke Države su uvele nove sankcije venezuelanskim izbornim i pravnim dužnosnicima zbog njihove uloge u osiguranju kontroverzne izborne pobjede predsjednika Nicolasa Madura ranije ove godine. SAD, zajedno s nekoliko zemalja, odbili su rezultate izbora zbog nedostatka transparentnosti i optužbi za izbornu prijevaru, tvrdeći umjesto toga da je oporbeni kandidat Edmundo Gonzalez osvojio utrku. Sankcije su usmjerene na vođe Nacionalnog izbornog vijeća, Vrhovnog suda pravde i druge Madurove saveznike uključene u represiju putem zastrašivanja, pritvaranja i cenzure nakon glasanja. Unatoč opisu Središnjeg ureda za financijski nadzor (Treasury Department) akcija kao “odlučna”, mnogi dužnosnici već su bili pod američkim sankcijama.
Reakcije i daljnji razvoj situacije
Sankcije zamrzavaju imovinu pojedinaca u SAD-u i zabranjuju financijske transakcije s njima. Visoki dužnosnik američke administracije sugerirao je da bi sankcije trebale potaknuti razmišljanje među Madurovim dužnosnicima. Međutim, Venezuela je već godinama pod snažnim američkim sankcijama zbog zabrinutosti za ljudska prava i demokratsko nazadovanje, s prethodnim pokušajima rušenja Madura koji su bili neuspješni. Kao odgovor na to, SAD su objavile nagradu od 15 milijuna dolara za informacije koje bi dovele do Madurova uhićenja pod optužbama za “narko-terorizam” u 2020. godini.
- Izbori u srpnju pružili su priliku oporbi da izazove Madurovu vlast, s ranim anketama koje su pokazale da je Gonzalez u prednosti.
- Unatoč tvrdnji o pobjedi, oporba i nekoliko zemalja osporile su rezultate izbora i pozvale na transparentnost.
- Nemiri koji su uslijedili nakon glasanja doveli su do brojnih uhićenja i smrti, s Gonzalezom koji je pobjegao u Španjolsku i odobrenjem azila.
Maduro, bivši vozač autobusa koji je došao na vlast 2013. godine nakon smrti Huga Chaveza, suočio se s ekonomskim krizama i optužbama za autoritarizam tijekom svog mandata. 2019. godine SAD i njezini saveznici priznali su oporbenog vođu Juana Guaidoa kao legitimnog predsjednika, dalje pogoršavajući ekonomske probleme Venezuele i potičući milione ljudi na bijeg iz zemlje.
Kao odgovor na Madurove tvrdnje o izboru, američko Ministarstvo vanjskih poslova nametnulo je vize za ograničavanje prema 16 njegovih saveznika, optužujući ih za gušenje demokratske opozicije kako bi nezakonito zadržali vlast. Tajnik američkog State Departmenta, Antony Blinken, istaknuo je važnost poštovanja volje venezuelskog naroda, osuđujući Madurovo korištenje sile za održavanje vlasti. Nedavno zapljena Madurovog osobnog zrakoplova od strane američke administracije nazvana je “piratstvom” od strane Caracasa. Ongoing politička kriza u Venezueli ističe napetost između Madurovog režima i međunarodne zajednice, kao i borbu za transparentnost i demokraciju u zemlji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera