Sankcije protiv kineskih i hongkonških funkcionera
Sjedinjene Američke Države su uvele sankcije šestorici kineskih i hongkonških funkcionera kao odgovor na kinesku represiju nad zagovornicima demokracije u Hong Kongu. Osobe, uključujući hongkonškog policijskog komesara Raymond Siu Chak-yee i tajnika za pravosuđe Paula Lama, optužene su za zastrašivanje, ućutkivanje i uznemiravanje pro-demokratskih aktivista.
Sjedinjeni Državni sekretar Marco Rubio kritizirao je Peking zbog kršenja obećanja o visokom stupnju autonomije Hong Kongu, što je dovelo do ograničavanja sloboda za stanovnike Hong Konga.
Reakcija na represiju i kršenje ljudskih prava u Hong Kongu
Sankcije, rijedak intervenciju u ljudska prava od strane administracije predsjednika Donalda Trumpa, blokirat će svaka imovinska interesa zvaničnika u vlasništvu SAD-a i kriminalizirati finansijske transakcije s njima prema američkom zakonu. Sankcije također ciljaju Dong Jingweia, bivšeg visokog zvaničnika Kineske obavještajne agencije, te visoke sigurnosne i policijske zvaničnike u Hong Kongu.
- Peking je obećao odvojeni sistem za Hong Kong prilikom predaje od strane Britanije 1997.
- Kineske i hongkonške vlasti branile su Nacionalni zakon o nacionalnoj sigurnosti, pozivajući se na poboljšanu stabilnost na teritoriji nakon protesta 2019.
Izvještaj Donjeg doma američkog State Departmenta istaknuo je agresivno gonjenje zagovornika demokratije i medijskih sloboda pod 2020. Nacionalnim zakonom o nacionalnoj sigurnosti Pekinga te nacrtom zakona Hongkonške vlade o zaštiti nacionalne sigurnosti. Ti zakoni rezultirali su zatvaranjem pojedinaca poput bivših glavnih urednika sada ugašenog medija Stand News.
Sankcionirani zvaničnici bili su meta američkog zakona koji podržava demokratiju u Hong Kongu, s već sankcioniranim izvršnim direktorom John Leeom. Sankcije su jasan signal američke podrške demokratiji i autonomiji u Hong Kongu, usred nastavljene tenzije između SAD-a i Kine oko ljudskih prava i političkih sloboda.
Za više informacija pročitajte na aljazeera