SAD dodao kineske tehnološke tvrtke na popis:
SAD je nedavno dodao nekoliko kineskih tehnoloških tvrtki, poput Tencenta i CATL-a, na popis poduzeća za koja vjeruje da surađuju s kineskom vojskom. Ova akcija služi kao upozorenje američkim tvrtkama i organizacijama o rizicima poslovanja s kineskim subjektima. Iako uvrštavanje na popis ne rezultira automatskom zabranom, može povećati pritisak na američko Ministarstvo financija da uvede sankcije tvrtkama u pitanju. I Tencent i CATL su porekli bilo kakvu povezanost s kineskom vojskom, dok Peking optužuje SAD za neopravdano gušenje kineskih tvrtki.
Popis kineskih vojnih tvrtki Ministarstva obrane:
Popis kineskih vojnih tvrtki Ministarstva obrane, poznat kao Popis odjeljka 1260H, godišnje se ažurira i sada uključuje 134 tvrtke. Ovaj popis dio je strategije Washingtona za suzbijanje onoga što percipira kao korištenje tehnologije kineskih tvrtki, sveučilišta i istraživačkih programa za jačanje vojnih sposobnosti. U odgovoru na uvrštavanje na popis, Tencent i CATL branili su se, tvrdeći da nisu vojne tvrtke ili dobavljači i da je oznaka bila greška.
Zakonodavci iz SAD-a vršili su pritisak na Pentagon da dodaju određene tvrtke, poput CATL-a, na popis, u trenutku kada je Ford objavio investiciju od 2 milijarde dolara u izgradnju tvornice baterija u Michiganu, odakle planira licencirati tehnologiju od CATL-a. Napeti odnos između SAD-a i Kine, zajedno s povratkom izabranog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću, dodatno otežava situaciju. Nadalje, proizvođači dronova DJI i proizvođači Lidara Hesai Technologies, koji su ranije bili uključeni na popis, i dalje su na ažuriranom popisu i trenutno su uključeni u tužbu protiv Pentagona. Kao rezultat nedavnih događaja, dionice Tencenta pale su 7% u trgovanju, a CATL je doživio pad od 4% na burzi u Hong Kongu. Sveukupne posljedice ovih akcija sugeriraju napetu atmosferu između SAD-a i Kine, s posljedicama za tehnološki i poslovni sektor na obje strane.
Za više informacija pročitajte na BBC