Optužbe protiv Yuanjuna Tanga
Yuanjun Tang, stanovnik New Yorka i bivši sudionik kineskog pro-demokratskog pokreta iz 1989. godine, optužen je od strane američkih tužitelja za špijuniranje za kinesko Ministarstvo državne sigurnosti (MSS). Ministarstvo pravosuđa (DoJ) je izjavilo da je Tang djelovao kao agent za MSS od 2018. do 2023. godine, pružajući im informacije o pojedincima i grupama koje su smatrane potencijalno nepovoljnim za interese Kine, uključujući kineske demokratske aktiviste koji borave u SAD-u. Tang je koristio različite načine komunikacije, poput šifriranih razgovora i video poziva, kako bi prenosio informacije svom kontaktu. Unatoč tvrdnji FBI službenicima da više ne može pristupiti e-pošti, dokazi sugeriraju da je nastavio špijunirati za Kinu.
Biografija Yuanjuna Tanga
Tang, porijeklom iz kineske pokrajine Jilin, prethodno je bio zatvoren zbog sudjelovanja u prosvjedima na Trgu Tiananmen 1989. godine, ali je nastavio zagovarati demokraciju u Kini, vodeći neprofitnu organizaciju u SAD-u posvećenu promicanju demokracije u Kini. Nakon što je doživio ponovljene pritvore i maltretiranje u Kini, pobjegao je na Tajvan i kasnije zatražio azil u SAD-u, gdje je na kraju postao državljanin. Kinesko veleposlanstvo u SAD-u je negiralo znanje o slučaju i izrazilo čvrsti protivljenje bilo kakvim neutemeljenim optužbama protiv Kine.
Slučaj ističe kompleksne interakcije između aktivizma, političkog progonstva i špijunaže, osvjetljavajući ongoing tensions između kineskih disidenata i kineske vlade. Tangova priča ističe izazove s kojima se suočavaju pojedinci koji nastavljaju zagovarati demokraciju i ljudska prava u autoritarnim režimima, te rizike koji dolaze s takvim aktivizmom, čak i kada traže utočište u demokratskim zemljama. Optužbe protiv Tanga također postavljaju pitanja o ranjivosti dijasporskih zajednica na uplitanje i nadzor stranih vlada, ističući potrebu za budnošću i zaštitom pojedinaca koji mogu biti ciljani zbog svojih političkih uvjerenja.
Za više informacija pročitajte na aljazeera