Američki državni tajnik Marco Rubio
prenio je svojim NATO kolegama da će se ruska predanost primirju u Ukrajini odrediti u sljedećim tjednima. Rubio je istaknuo važnost ruskih djela nad riječima u određivanju njihove ozbiljnosti prema miru. Unatoč prethodnim razgovorima s ruskim dužnosnicima, trajno primirje nije postignuto, s obje strane, Rusijom i Ukrajinom, optužujući se međusobno za kršenje sporazuma.
Predsjednik Trump pristupio je početno Ukrajini i Rusiji s kontrastnim tonovima, ali je nedavno izrazio frustraciju s Putinom i predložio sekundarne sankcije ako Rusija ne pristane na potpuno primirje. Britanski ministar vanjskih poslova kritizirao je Rusiju za odgađanje napora za primirje, dok su ruski dužnosnici naveli probleme s trenutnim uvjetima koje je predložila SAD.
Rubiovi komentari i podrška NATO-u
Imali su za cilj uvjeriti NATO saveznike u kontinuiranu predanost SAD-a savezu i razbiti zabrinutost oko približavanja Rusiji. Istaknuo je važnost članica NATO-a povećanja vojnih troškova na 5 posto BDP-a, cilj postavljen od strane administracije Trumpa. Unatoč naznakama američkog ministra obrane Petea Hegsetha o prelasku fokusa s Europe na druge protivnike, Rubio je potvrdio Trumpovu podršku NATO-u i predanost Članku Pet.
Šef NATO-a Mark Rutte izrazio je vjerovanje u trajno prisustvo SAD-a u savezu, ističući potrebu za rebalansiranjem dok se SAD više usredotočuje na Aziju. Međutim, belgijski premijer Bart De Wever smatra da je zahtjev za trošenje 5 posto nepodnošljiv, odražavajući šire brige unutar europskih zemalja o njihovoj sposobnosti da ispune obrambene zahtjeve. Savez i dalje se suočava s značajnim razlikama, posebno u vezi s ciljevima trošenja na obranu, koji ostaje točka spora među članicama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera