Rusija i Uzbekistan: Partnerstvo u nuklearnoj energiji
Rusija i Uzbekistan su se dogovorili izgraditi malu nuklearnu elektranu u Uzbekistanu, označavajući prvi takav projekt u post-sovjetskoj Srednjoj Aziji. Ova inicijativa dio je većeg plana koji uključuje zajednički investicijski fond od 500 milijuna dolara, pri čemu se Rusija obavezala uložiti 400 milijuna dolara u financiranje projekata u Uzbekistanu. Dva predsjednika, Mirziyoyev i Putin, naglasili su povijesnu prirodu njihovog partnerstva i suradnje, ističući novo doba sveobuhvatne strateške savezničke veze između dviju zemalja.
Projekt nuklearne elektrane, predvođen ruskom državnom tvrtkom Rosatom, sastojat će se od do šest reaktora snage 55 megavata svaki. Ovaj pothvat ističe sposobnost Rusije da izvozi ne samo energetske resurse već i visokotehnološke proizvode na tržišta u nastajanju Azije, usprkos sve većem pritisku Zapadnih sankcija. Unatoč tome što su proizvođači urana, Uzbekistan i Kazahstan u regiji još nisu uspostavili nuklearne elektrane, iako projekt potonjeg čeka nacionalni referendum.
Energetska suradnja i planovi za budućnost
Osim nuklearne elektrane, Rusija također planira povećati isporuke plina u Uzbekistan, pomažući zemlji u zadovoljenju svojih energetskih potreba. Unatoč značajnoj proizvodnji plina, Uzbekistan se borio ispuniti potpuno svoje domaće potrebe, što je dovelo do ovisnosti o ruskim isporukama kako bi izbjegao energetsku krizu. Dvije zemlje također surađuju na velikim projektima u sektorima rudarstva, metala i kemikalija.
Bliski odnosi između Uzbekistana i Rusije, osobito u energetskoj suradnji, bili su ključni za ekonomiju Uzbekistana, koja se jako oslanja na doznake radnika koji rade u Rusiji. Iako je Uzbekistan održavao snažne odnose s Moskvom nakon njihove invazije na Ukrajinu, čelnici u regiji su se suzdržali od javne podrške Rusiji vojnim akcijama u Ukrajini. Nadalje, postoji usklađeni napor s Zapadom na projektima poput ruta pomorskog prijevoza tereta kako bi se zaobišla Rusija, prikazujući složen geopolitički pejzaž u Srednjoj Aziji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera