Industrijska akcija zaposlenika Samsung Electronicsa
Tvrtka Samsung Electronics, vodeći proizvođač pametnih telefona s čvrstim pozicijama u proizvodnji visokokvalitetnih poluvodiča, doživjela je svoju prvu industrijsku akciju kada su zaposlenici pokrenuli šestomjesečnu kampanju za bolje plaće. Nacionalni sindikat Samsung Electronicsa (NSEU) predvodio je ovaj pokret, a Son Woo-mok izvijestio je da su zaposlenici kolektivno koristili svoja prava na plaćeni dopust kako bi prosvjedovali na značajnoj razini. Pregovori o plaći trajali su od siječnja, s Samsungom koji nudi povećanje plaće od 5,1 posto, dok je sindikat zahtijevao dodatan dan godišnjeg odmora i transparentne bonuse na temelju performansi. Unatoč posvećenosti Samsunga pregovorima, štrajk je imao jasan zamah, što je potvrđeno značajnim izostancima s posla i malim prosvjedom ispred glavnog ureda u Seulu.
Utjecaj štrajka na proizvodnju
Očekuje se da ovaj štrajk neće značajno utjecati na proizvodnju jer većinom uključuje zaposlenike u sjedištu tvrtke, a ne radnike na proizvodnoj liniji. Međutim, ovaj događaj nosi povijesnu važnost jer se Samsung Electronics gotovo pola stoljeća odupirao sindikalizaciji, koristeći agresivne taktike kako bi spriječio kolektivnu akciju. Osnivanje NSEU-a krajem 2010-ih označilo je prekretnicu, koristeći se političkom klimom tijekom bivšeg predsjednika Moon Jae-ina i kontroverzom oko suđenja za mito Lee Jae-yonga. Trenutno, sindikat se može pohvaliti znatnim članstvom koje predstavlja više od petine radne snage Samsunga, što ilustrira preokret prema jačanju radničkih prava u Južnoj Koreji.
Utjecaj štrajka na proizvodnju je minimalan, s istraživačkom tvrtkom TrendForce koja potvrđuje da proizvodnja visokokvalitetnih čipova ostaje nepromijenjena. Ipak, ovaj štrajk označava prekretnicu u odnosima rada u Samsungu, signalizirajući novu sposobnost zaposlenika da izraze svoje zabrinutosti kolektivno. Lee Hyun-kook, potpredsjednik sindikata, istaknuo je da štrajk nije bio namijenjen narušavanju proizvodnje, već kako bi osigurao da Samsung prizna zahtjeve radne snage. Na kraju, štrajk u Samsung Electronicsu predstavlja ne samo borbu za pravednu naknadu, već i značajan korak prema jačanju radničkih prava u Južnoj Koreji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera