Richard “Rick” Slayman, prvi čovjek koji je primio transplantaciju genetski modificirane svinjske bubrega
Slayman je otpušten iz Massachusetts General Hospital nakon revolucionarne procedure. Patio je od završne faze bolesti bubrega i prethodno je primio transplantaciju ljudskog bubrega koja je na kraju propala, zahtijevajući povratak na dijalizu. Genetski modificirani svinjski bubreg, osiguran od strane tvrtke eGenesis, dizajniran je da bude kompatibilniji s ljudskim tijelom. Uspjeh Slaymanove procedure ističe potencijal ksenotransplantacije za rješavanje krize nedostatka organa.
Transplantacija kroz Expanded Access Protocol
FDA je odobrila transplantaciju kroz jedan Expanded Access Protocol, osiguravajući pristup eksperimentalnim tretmanima za pacijente s bolestima koje ugrožavaju život. Uspjeh Slaymanove transplantacije pruža nadu tisućama ljudi u SAD-u koji čekaju transplantaciju organa, s više od 100.000 osoba na listi čekanja i 17 osoba koje umiru svakodnevno dok čekaju. Dr. Leonardo V Riella iz MGH vjeruje da bi ksenotransplantacija mogla biti obećavajuće rješenje za krizu nedostatka organa, iako je potrebno više istraživanja prije nego što takve transplantacije postanu široko dostupne.
Unatoč nedavnim smrtima nakon transplantacija genetski modificiranih svinjskih srca, uključujući Davida Bennetta i Lawrencea Faucettea, znanstvenici su napredovali u prevladavanju rizika odbacivanja s genetski modificiranim svinjskim organima. Odbacivanje je uobičajeni rizik kod svih transplantacija organa, a prilagodbe u lijekovima za transplantaciju mogu adresirati znakove odbacivanja. Put do široko dostupne ksenotransplantacije uključuje daljnja istraživanja, uključujući kliničke studije i studije dugoročnih ishoda.
Općenito, uspjeh Slaymanove transplantacije predstavlja značajnu prekretnicu u području ksenotransplantacije, pružajući nadu pacijentima kojima su potrebne transplantacije organa i potencijalno premošćujući jaz između ponude i potražnje organa. Iako postoje izazovi i rizici, nastavljena istraživanja i razvoj na ovom području mogli bi dovesti do više dostupnih organa za pacijente kojima je potrebna transplantacija u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera